Декември месец конституционните промени бяха приети в един по-добър вариант, от който бяха внесени. Това коментира министърът на правосъдието в оставка Атанас Славов пред bTV, цитиран от БТА.
Той добави, че резултатите, свързани със съдебната реформа, са в няколко насоки. На първо място Иван Гешев беше освободен от Висшия съдебен съвет. Имах възможността да председателствам това дълго заседание в два дни. С това реформата не приключи, тя имаше шанс да започне, коментира Славов. По думите му другата голяма стъпка, която е била спойката на мнозинството, е била конституционната реформа. Славов посочи, че екипът на Министерството на правосъдието е изготвил и нов закон за съдебната власт, но, по думите му, политическото време не е стигнало, за да бъде внесен и приет в това Народно събрание.
Според служебния министър промените в Конституцията, свързани с правомощията на президента Румен Радев, е трябвало да се случат.
Той коментира и причината да се стигне до избори. В момента, в който беше готов антикорупционният закон и имахме готовност реално не просто да сложим на масата законът за съдебната власт, а да пристъпим към неговото гласуване, се дръпна ръчната спирачка, каза Славов. Според него до предсрочните избори се е стигнало заради нежеланието да се продължи с избор на членове на антикорупционната комисия, Висшия съдебен и Висшия прокурорски съвет.
Славов коментира и номинацията на Мария Павлова за служебен министър на правосъдието в проектокабинета на Димитър Главчев. „Не очаквам от служебния министър да се занимава с ревизия на изработения Закон за съдебната власт, защото той беше представен в изключително широка работна група и беше представен за обществено обсъждане. Не очаквам да внася законопроекти, които са част от политическа програма“, каза Славов.
По думите му следващият служебен министър трябва да продължи нормалното функциониране на институцията и да има приемственост на административно ниво.
За ареста на директора на Агенция „Митници“ Петя Банкова Славов коментира, че сюжетът "много напомня на други подобни от преди една-две години" и даде за пример случая около компанията "Нексо". Точно предизборен беше този скандал, произведен от прокуратурата. В следствие, на което "Нексо" съди България за 3 млрд. долара, допълни министърът в оставка.
Самият главен секретар на МВР каза, че оставката му е подадена под натиск. Самата теза, че се позволява на ключов служител в МВР да оказва натиск, трябва да бъде разследвана. Премиерът ще подаде сигнал до прокуратурата именно да се провери кой е осъществявал натиск и да имаме адекватно следствие, обясни Славов по повод депозираната оставка на главния секретар на МВР Живко Коцев миналата седмица и последващото ѝ оттегляне.