Скандалите в МВР и акцията в Агенция "Митници" поставиха въпроса за сигурността на изборите и до колко това ще повлияе на вота.
"Всичко, което се трупа през последните дни, е уронване на престижа на МВР. Полицията трябва да е деполитизирана и да имаме устойчиви главни секретари. Всяко правителство идва и си слага нов. За г-н Коцев щеше да бъде направен опит да бъде сменен, защото беше по-близък до ПП, отколкото до ГЕРБ. Вече е неизбежно неговото отстраняване", коментира бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев.
По думите му Калин Стоянов е бил професионалист, но в момента е политик и от него политическа безпристрастност трудно може да се очаква, тъй като вече е обвързан с политически партии. Гунев обясни, че правомощията на министъра на МВР са такива, че той може да уволнява и да се разпорежда на всякакви нива в полицията.
"Купеният вот средно е между 3% и 5%. Процентът на влияние е по-голям. Той зависи от МВР, от "Митниците" и НАП - около 10% от общия вот. Кооперативният вот и купеният вот зависят от голяма степен от това как се държат регулативните органи. МВР няма капацитета навсякъде да разследва. В зависимост от това с каква политическа партия управлява, усилията се хвърлят в една или в друга посока", каза Гунев пред Bulgaria ON AIR.
Според него, за да има честни избори, трябва да има по-голяма избирателна активност. По думите му около 90% от гласовете не са купени.