Решението на Министерски съвет за изграждане на частна детска болница постави в риск децата на България, каза пред БНР арх. Петкана Бакалова - член на УС на Алианса за висока строителна култура.
"Всички знаем, че има изключителен недостиг на здравни специалисти - педиатри, педиатрични сестри. Частната болница, която беше оповестена с 400 легла, на практика имаше обема и параметрите на Националната детска болница, която ние искаме да бъде построена. В случая буквално се отнемаше правото на децата с родители, които не могат да си позволят частно здравеопазване, за достъп до здравеопазване", обясни тя.
По думите ѝ изборът на място е изключително важен, когато става въпрос за детска болница. Арх. Бакалова отбеляза, че средата пряко влияе на лечебния процес и е изключително важна, особено при децата.
Тя анонсира международната конференция "Професионални задачи на архитектите и инженерите за създаване на качествена жизнена среда". Арх. Бакалова обясни, че високата строителна култура е инструмент за постигане на качествена жизнена среда.
По думите ѝ тя има своето влияние върху здравния статус на обществото, но и върху емоциите на хората. Подредената и чиста среда създава усещането за сигурност и ред, уточни тя.
"Самата хармония, когато има повече природа, по-качествени материали, по-красива среда - тя влияе върху емоциите на хората, върху усещането за жизнена перспектива, върху мотивацията им. Тя пряко влияе и върху икономиката, защото една мотивирана, жизнена, оптимистично настроена личност е много по-високопроизводителна в своята дейност всеки ден. Истината е, че в последните години това, което се случи в България, не мога да употребя друга дума, освен катастрофа".
По думите ѝ занемарените фасади, разбитите тротоари и улици създават усещане за безнадеждност, безсмисленост, безсилие, безпомощност.