Една тема, която продължавам да следя: Как се отразява на регистрираните престъпления по шофиране с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 промила въвеждането през август 2023 г. на изключително драстичната мярка отнемане на моторното превозно средство или присъждане на равностойността му? Този въпрос задава във Фейсбук Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.
Той припомня, че и Конституционният съд ще се произнася и по конституционносъобразността на мярката.
"Тя е пореден епизод от ескалацията на наказателната репресия за това престъпление през последните 20-тина години, започнала само от административно наказание глоба с ниска стойност и достигнала до кумулативно налагане във всеки един случай и без преценка, наред с лишаване от свобода (условно или ефективно), на потенциално много тежка имуществена санкция при управляване например на камион или скъп автомобил", подчерта Янкулов.
Лошото според него е, че засега наличните данни показват, че отражение върху броя на регистрираните престъпления на практика няма.
Единственият месец с драстичното им намаляване е септември 2023 г., когато изменението в закона беше наскоро прието, беше гореща тема и се коментираше много из медиите. За септември регистрираните случаи бяха 287, при положение че за същия месец на 2022 и 2021 са били съответно 395 и 388.
След като обаче темата затихна публично, нивата на регистрираните престъпления до края на 2023 г. се нормализираха до близки на тези от предните две години.
"За януари 2024 г. имаме 342 регистрирани престъпления управление на МПС след употреба на алкохол над 1.2 промила, а за същия месец на 2023 г. и 2022 г. са съответно 343 и 345. За февруари 2024 г. - 321, а за същия месец на предходните две години са съответно 306 и 309", изнася данни юристът.
Това е въпреки новата санкция, която единствено заради драстичността си би трябвало по популисткото разбиране за това как работи наказателният закон да води автоматично до голямо намаляване при извършването на конкретното престъпление.
Той отправя препоръка към институциите минимум една година след влизане в сила на мярката да се направи едно всеобхватно изследване, което да анализира цялостно ефекта от въвеждането ѝ - динамика на проверките на контролните органи и установените случаи, отражение върху срочността на наказателните производства, отражение върху крайния резултат от наказателните дела, колко и какви МПС-та стигат до фактическо отнемане или присъждане на равностойност и пр.
"При всички положения доста хляб за размисъл трябва да има за законодателя от ефекта от такива популистки упражнения в наказателното правосъдие", завършва Янкулов.