По-голямата част от учениците от 10-11 клас вече са пробвали и имат досег с хазартните игри. Приемането на законодателство, ограничаващо рекламата на хазарта, е стъпка напред в правилната посока, но е нужна повече и по-настойчива работа. Има проблем и с технологиите и пристрастяването към екраните.
Това каза Рени Тренчева, училищен психолог, пред Bloomberg TV Bulgaria.
Работата на училищния психолог е доста динамична, нелесна и деликатна, но в същото време и доста удовлетворяваща, защото може да окаже положително въздействие на живота на децата и на семействата, каза Тренчева.
"Казусите, с които най-често се занимава училищния психолог, са свързани от една страна с трудната адаптация в училищната среда. Проблемите най-често са свързани с дисциплината и с конфликти между учениците. Има деца, които трудно се приспособяват към някои групи в самия клас или в училище. Може да се стигне до сбиване, но всички ние работим именно в посока да се снижи напрежението при конфликт и да не се стига до крайности".
Има проблем с технологиите и пристрастяването към екраните, изтъкна Тренчева. "Колкото повече време се прекарва пред компютъра, толкова повече се отделя от реалния живот и от това да има реална социализация - да общува, да се среща с реалностите на живота".
В сезона на матурите единственият начин да се свали напрежението, на което са подложени и деца, и родители, е децата да бъдат подготвени. Но е важна и подкрепата от страна на родителите - и те да обяснят на децата, че е нормално да бъдат напрегнати преди изпит. Важно е също така да се отделя достатъчно време за сън и почивка, както и спорт, изтъкна психологът.
"Важно е също така да не се обръща толкова силно внимание върху резултата, а също и върху усилията, които са положили. Родителите трябва да обяснят на децата си, че резултатите от матурата не ги определят като хора, а просто това е резултат оценяващ знанията им към момента, а не като цяло".