Не знам защо у нас имаме този конфликт между българин и европеец, което е парадоксално, каза пред БНР политологът Атанас Радев, председател на Националния младежки форум, и уточни:
"Възприемаме всичко, което идва от Европейския съюз, а забравяме за нашата собствена идентичност. Защото нашата идентичност допринася за ЕС".
Според политолога предизборната кампания за представители в Европейския парламент е взела превес над кампанията за депутати в 50-ото Народно събрание:
"Може би ни се намигва за още едни предсрочни избори, не знам", предположи той.
В сряда (29-и май) в Софийския университет се проведоха дебати на част от кандидатите за депутати в 50-ото Народно събрание, а целта му беше да се чуят проблемите на младите хора.
"Говорим, че младите хора имат проблеми, а не използваме инструментите, за да бъдат разрешени, а и младите хора да имат своето представителство в различни институции. В различните институции не е необходимо да бъдат политическите партии. Могат да бъдат младежки организации, могат да участват в различни консултативни съвети и т.н.", коментира Атанас Радев.
По думите му младежката политика е ситуирана на различни места, "в някаква степен е и хаотична":
"Политическите партии не адресират добре проблемите на младите хора, защото няма данни за това. А една политика се прави на базата на данни. ... В рамките на дебатите се опитваме да адресираме къде е мястото на ресор "Младеж". Дали трябва да бъде обособена самостоятелна институция, която да се занимава с младежката политика? Очевидно младежката политика не е в Министерството на младежта и спорта".
Гласът на младите хора се чува и Лигата на младите гласоподаватели заема своето място в предизборния календар, смята той.