Човек, който системно толерира разделението в обществото, е трудно да бъде квалифициран като държавен глава. ... Когато говориш по този начин, настройваш емоционално една група от обществото срещу друга. Обществото се талибанизира, Това е ефектът - настройване на хората един срещу друг.
Това каза пред БНР психологът Росен Йорданов за изявленията на президента Румен Радев от последните дни, свързани с войната на Русия срещу Украйна и помощта, която страните от ЕС и НАТО оказват на Киев, за да се защитава.
Той подчерта, че рейтингът на Радев е най-ниският, който е имал български президент от началото на демократичните процеси в страната, "което говори много за него".
"Разрушиха се неща, които не биваше да се рушат. Когато хората живеят заедно, винаги има път назад, но много трудно ще се възстановят доверието между хората и човещината", каза Йорданов и уточни, че има пряка връзка между доверието и индекса на щастието:
"Когато рушиш доверието между хората и към институциите, създаваш общество от хора, които започват да се държат много лошо един с друг. ... Ние преминахме през изпитанието на истерията и на липсата на разум. Мисля, че полека и разумът се завръща. Обществото има сили на самосъхранение, вярвам в това".
"Въздействието през масовите средства за информация по-скоро усилва съществуващи нагласи, отколкото постига промяна на такива. ... Информацията много повече зависи от качеството на публиката, отколкото от съдържанието ѝ", обясни психологът и даде пример с изказванията на Румен Радев за войната и мира:
"Тези, които го харесват, ще го харесват още повече, а тези, които не го харесват, няма да го харесват още повече".