Подготвяна промяна в подготвя в Наредбата за ученическите пътувания предвижда ученически екскурзии да могат да се провеждат, само ако включват посещения на няколко обекта, свързани с историята, археологията, културата или природните науки.
Новината обяви служебният образователен министър Галин Цоков във Варна.
Той посети Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" и Института по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН в града, съобщиха от Министерството на образованието и науката (МОН).
Предвижда се за всички организирани от училищата пътувания да станат задължителни примерните образователни маршрути, разработени от МОН. Те обхващат цялата страна и към момента се използват по някои от националните програми, по които получават финансиране учебните заведения.
Целта на промяната е екскурзиите да се съчетават те с повишаване на познанията на децата в различни области, те да се запознават и да преживяват България по различен начин, да придобиват впечатления на място за процесите в природата, но и да научават факти за културно-историческото ни наследство.
По време на визитата му във Варна стана ясно още, че обсерваторията в града се посещава от над 6 000 деца и ученици годишно. Там се провеждат постоянни курсове за ученици. Изнасят се и беседи при организирани посещения от училища в региона.
По време на среща на образователния министър с изпълнителния директор на Института по океанология Атанас Палазов бе договорено МОН и научната организация да си партнират в разработване и популяризиране на национална програма за морска грамотност.