Изборите са като лекарство - те не са нито нещо добро, нито лошо. Ако не се използва на правилното място в подходящото време може да бъде отрова. За България винаги е по-добре да има редовно правителство. Ниската избирателна активност прави легитимността на правителството много ниска.
Това каза деканът на Юридическия факултет на Софийския университет проф. Даниел Вълчев в предаването "Събуди се" по Нова телевизия.
Ниската избирателна активност прави легитимността на правителството много ниска. „Ако няма входяща легитимност, добре е да има изходяща легитимност, т.е. правителството да навакса с качествени хора и качествена политика. Дали ще се стигне до това - зависи от определен брой хора.
За България винаги е по-добре да има редовно правителство. Според него ще се стигне до консенсус за формиране на кабинет. „Проблемът на ГЕРБ и ДПС е ниската степен на доверие и на легитимност, а не че не могат да намерят аритметично мнозинство. Политиката е нещо различно от аритметиката", допълни проф. Вълчев.
Той коментира и влизането на „Величие" в парламента. „Българското общество е разколебано по много линии и в този смисъл една част от хората търсят свои представителства на всякакви причудливи места. Нищо странно няма, това е демокрацията. Успели са, представили са някаква формула, която на хората им се е видяла нормална. Нищо страшно няма в това, такива случаи е имало няколко пъти в новата българска история. Повече е симптом, че липсата на големи, стабилни политически образувания, които по някакъв начин да могат взаимно да се отричат, но също и да си сътрудничат, ще създават подобно нещо", смята Вълчев.
В Европа също липсват големи водещи, които биха могли да обединят около себе си обществената енергия и Старият континент да върви към нещо по-добро, допълни Даниел Вълчев.