Политическата обстановка в парламента е неясна, с неясно бъдеще, съмнения дали няма да отидем на поредни парламентарни избори. С ниската избирателна активност пада легитимацията на Народното събрание. Това пред Радио "Фокус“ депутатът от БСП Иван Петков - Бебето.
Тезата на БСП за първия и втория мандат е, че няма как да ги подкрепи, защото има решение на Националния съвет. При третия мандат трябва да събере Националния съвет и да се реши какво ще се прави, но трябва да се знае президентът на кой ще го даде.
“Нашата готовност за поемане на третия мандат ще бъде коментирана с Националния съвет, а след това и с другите формации в Народното събрание", каза Иван Петков.
По думите му, когато се говори за анализи е необходимо време. В Националния съвет е имало констатирани тези защо се е стигнало до този резултат. Посочва се войната с президентството, която носи негативи. Той напомни, че президентът е избран два пъти с подкрепата на БСП.
“Вътрешните борби също водят до ниска избирателна активност и отдръпват избирателите. Нападките в медиите един срещу друг. Няма еднолична власт, както се говореше преди това".
Надява се с времето да имат възможности за вътрешен диалог, да посочат къде са им грешките, а може да се стигне и до промяна на Устава.
“На Националния съвет на 15 юни никой не е говорил за премахването на прекия избор. До ноември месец е заложен пряк избор на лидер на БСП", сподели депутатът от БСП.
Когато се търсят грешки излизат най-различни тези, той подкрепя тезата, че БСП са по-евроатлантическа формация, а симпатизантите ѝ са с нагласата и виждане към Изтока, не искат да разрушават взаимоотношенията си с Русия, позициите с Украйна.
“Виждаме какво се случва в Близкия изток, много по-фрапиращо от това, което се случва в Украйна и всеки мълчи, говоря за поддръжниците на про-Украйна. В Палестина наистина се извършва геноцид срещу обикновените хора.
За фракциите в БСП и лицата, които се коментират като Кирил Добрев, Георги Геров, те са изключени от БСП. Внушенията, които се правят тези дни, допълнително нагнетяват негативното отношение на обществото към нас. Умолявам всеки един от колегите вътрешнопартийно да не прави такива внушения, защото този път имаме 7%, после 6% и следващия път ще се борим за бариерата, точно поради вътрешните битки. В момента в ДПС текат много по-фрапиращи неща, но никой не ги коментира", отбеляза Иван Петков.
Той смята, че ще има нов лидер на БСП, но не може да каже кой, защото няма все още изявени хора, които тръгват в надпреварата. Първо трябва да имат номинации и след това да има битка на идеи.
“БСП е в огромна криза и опасността, че може да не бъде парламентарно представена съществува. Трябва да има идеи, които да се спазват и да се тръгне към едно ново начало. Редно е да има чуваемост. Ние трябва да говорим да се избират местни лица-водачи на листи.
В много области се предлагат хора, в повечето случаи от София, и може би затова не достигат посланията им до местните хора. Сега ние търсим начин да си върнем доверието в нас, да се спрат войните - вътрешни и външни, да търсим обединение с левите формации, тъй като техният зародиш по един или друг начин е БСП.
Нашето ръководство трябва да търси сближаване с тези формации. Младите са по-зелени, но в по-големите градове я няма залената политика на БСП. Когато моето дете стане на 18, бих искал да има възможност да гласува за БСП", заключи Иван Петков-Бебето.