Присъединяването към сухопътен Шенген може да генерира 1,3 млрд. лв. годишно, но това все още е само химера. Тази сметка оповести служебният министър на икономиката.
"Преди време ние направихме подобна сметка и призовахме тогава за бойкот на австрийски стоки. Вероятно едно устойчиво управление би дало повече шансове и за Еврозона, и за Шенген и за Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), което е третото членство, което трябва да реализираме. Тези три членства могат да бъдат постигнати в рамките на година и половина, ако има действително такъв приоритет, около който да се обединят политическите сили и гражданското общество".
Това заяви председателят на председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев в студиото на "Денят ON AIR".
По негови думи тези членства са най-важните приоритети на бизнеса и синдикатите.
"Ние настояваме последователно да се следват, но за жалост политическата класа не се оказа на висотата, на която времето изисква да бъде. Тя много скоро ще бъде сменена, защото не може дълго време да съществува така едно общество", подчерта Велев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той отбеляза, че е малко вероятно България да влезе в Еврозоната в средата на 2025 година.
"Много е важно как ще се процедира с бюджета за следващата година, защото освен ценовата стабилност, има риск да не отговорим и на друг критерии - за прекомерен дефицит. В момента изпълнението на бюджета не върви добре, има по-малко приходи от очакваните, а големите разходи предстоят", уточни Велев.
Според него приоритетите на депутатите са свързани с тяхното оцеляване, а не с добруването на страната.
"Най-големите бизнесмени са политиците. Те затова стават политици, за да направят бизнес - в голямата си част. Само че техният бизнес е друг. Той не е свързан със създаване на добавена стойност, произвеждане на нещо, креативност. Той е свързан с разпределение и източване на ресурси и усвояване на средства", коментира събеседникът.