„Гасенето на пожари не е основна функция на Българската армия, може би вариантът да имаме собствена летателна техника е по-добър”. Това заяви директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” (ПБЗН) комисар Александър Джартов в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS. Той обясни, че са имали тясно сътрудничество с ВВС и са поискали допълнително помощ от Чехия и Испания по линия на „Гражданска защита” от ЕС.
„При толкова много пожари в страната не допуснахме да загинат и да пострадат граждани, пострадаха наши служители - двама в Харманли и един в Брезник”, поясни огнеборец номер едно.
„Няколко дни охранявахме полосата на пожара на гръцката граница, огънят се придвижваше изключително бавно. Вчера имаше промяна, вятърът обърна посоката си. Има незначително преминаване на границата – 2-3 м, но е овладяно. Благодарение на превалелия дъжд огънят е локализиран”, поясни Джартов.
„В момента няма индикации за разпространение на пожара на наша територия. В минното поле не допускаме служители и техника да навлизат. Обикновено се ползва летателна техника, което също е прецизирано, защото като се лети ниско и се пускат големи количества вода, е възможно да бъде задействана мина”, обясни опасностите пожарникар номер едно.
Относно бързината, с която се пожарът в село Воден се е обърнал към селището и неизползването на системата за ранно оповестяване, той каза, че тя не се задейства автоматично. „Системата BG-ALERT за ранно оповестяване не се задейства автоматизирано. Някой трябва да вземе решение да я използва, да бъдат попълнени и отразени съответните реквизити в платформата, чрез която се задейства системата, и да бъде написано съобщение. Възможно е да се използват и предварителни съобщения. Самият процес не е автоматизиран. Необходимо е време да се вземе решение. В момента, в който се вземе такова, тогава технологичното време за оповестяване е много малко. Ситуацията в село Воден се е променила изключително бързо”, допълни Джартов.