С решението се подчертава недосегаемостта на главния прокурор и се слага кръст на съдийската независимост.
Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки".
С това тези, които избират главния прокурор, имат гарантирана недосегаемост. Това са реалните победители от днешното произнасяне, всички останали губят, добави Георгиев.
Това решение слага точка на фалшивия мит, че този тип конституционни промени означават съдебна реформа, заяви преподавателят по конституционно право доц. Борислав Цеков.
Този тип разделяне на два самостоятелни органа на Висшия съдебен съвет, това отнемане на правомощия, в случая на главния прокурор, противоречи на действащата Конституция. Тези конституционни промени никога не са имали за цел реална съдебна реформа, а имаха за цел кадрова промяна в системата, посочи доц. Цеков.
Конституционният съд защити върховенството на Конституцията. За да се направят конституционни промени, трябва да има необходимия юридически инструментариум. Тези конституционни промени бяха обречени, коментира преподавателят по конституционно право.
По думите на адвокат Емил Георгиев нещата не са еднозначни, а за конституционните промени има доста положителни оценки от юристи, както и от Европейската комисия.
Според доц. Цеков днешното решение на Конституционния съд слага точка на съдебната реформа.
Положението в съдебната власт е нетърпимо и то няма да стане по-търпимо с днешното решение. С това решение не е сложена точка на съдебната реформа, борбата продължава, увери адвокат Георгиев.