Това, което в момента се прави с третия мандат, няма да доведе до успех. Такава прогноза направи пред БНР Любомир Каримански, бивш депутат от ИТН.
"Този парламент е фрагментиран, липсва политическа култура".
Той анализира избора на държавния глава ИТН да получи третия мандат.
"Поради несъстоятелността на парламентарно представените групи президентът нямаше какво друго да направи. Дори не може да се каже кой в момента е лидер на БСП. ДПС се разцепи".
Каримански посочи ползите от воденето на публични преговори за съставяне на правителство.
"Когато си искрен пред хората в предизборната кампания, така може да бъдеш искрен и спрямо партньорите, с които преговаряш. Това лишава от възможност всякаква задкулисна договореност да бъде поставена на масата".
Бившият депутат констатира, че нито една парламентарно представена политическа сила не е предложила да се направи обща доктрина за икономическото развитие на България.
Мика Зайкова, бивш депутат от ИТН, също не е оптимистично настроена относно успеха при съставяне на правителство с третия мандат.
"Поради партийното и личното его на т.нар. "народни представители". Те забравят за какво са в парламента".
Трябва да има балансирани политики, които да изградят доктрина за развитие, убедена е Зайкова. Тя смята, че едни нови избори биха донесли още по-сериозно разочарование на хората.
"Ситуацията е трагична. Да се замислят какво става с икономиката на България. Нуждаем се от реформи във всеки един от секторите, но те не се правят от служебно правителство".
Каримански също посочи слабостите в икономическата политика на страната.
"Намалихме БВП с близо 6 млрд. лева, но без да се пипат показателите надолу по пера в самите бюджети и без да се съобрази ръст на икономиката. Ако запазим ръстът на разходите, не сме сигурни, че ще имаме достатъчно приходи в хазната. Не може за поредна година да използваме капиталовата програма като буфер. Това е порочна практика за икономиката и за развитието. Нямаме добавена стойност срещу темпа на повишаване на трудовите доходи".
Той коментира временното отстраняване на Андрей Гюров от поста на подуправител на БНБ.
Върховният административен съд отхвърли като неоснователно искането на Гюров за спиране на отстраняването му.
"Законът за Централната банка казва две неща. Едното е, че трябва да има установяване на участие, другото – осъществяване на дейността. Самото му участие е факт, че е нарушил Закона за БНБ".