Мисля, че беше точно преди три години, на третия ми ден като министър на икономиката оповестих, че осем фирми са взели 1 млрд. лв. Следващият месец бе голяма битка да сменим шефа и надзорния съвет на ББР и успяхме. Ние осветихме, сменихме ръководството и всички данни отидоха в прокуратурата. Това заяви Кирил Петков, съпредседател на „Продължаваме промяната”, в ефира на Нова телевизия.
„150 мл. лв. са дадени на адвоката на Румен Гайтански-Вълка, който купува фирмата на Гайтански. Големият въпрос към КПКОНПИ е защо разследват 150 млн. на Гайтански, за което ги поздравяваме, макар три години по-късно, но не разследват 150 млн., дадени на „Булгартабак”, а кредитът не се обслужва”, подчерта той.
„В момента Антон Славчев, след като е бил две години на този си пост, и по-дълго в УС на КПКОНПИ, изведнъж се събужда – браво, разследва единият казус, но защо не разследва другия? Подбира си с кой казус да започне. Той от наша гледна точка от чадъра на Делян Пеевски стана бухалката на Пеевски. Същото е и с Калин Стоянов. Икономическата ми интуиция ми казва, че ако обезпеченията са повече от 150 млн., едва ли „Булгартабак” би си ги дал, вместо да си плати заема”, каза още Петков.
По думите му има селективно използване на КПКОНПИ: „Тези пари никога няма да ги видим. Антикорупционната комисия трябва да направи разследване докрай по двата казуса, но това не може да стане под ръководството на човек, който е спал две години и се е събудил за половината история. Колко решени казуси има от КПКОНПИ, колко осъдени за корупция имаме? Корупцията е най-големият бич за България.”
Според него, ако днес ГЕРБ придвижи в антикорупционната комисията този казус, ще сме стъпка по-напред в това да има нормална справедливост в България.
„Разбираме, че държавата има нужда от управление, но единственото такова, в което бихме участвали, е управление, в което ще запазим доверието на избирателите ни. Този урок го научихме. Борбата се оказа по-дълга от очакваното”, коментира той предстоящите предсрочни избори.
„Прокуратурата е затворена система, 30 години тя се самопроизвежда и нямаме правосъдие и справедливост. За съжаление, Конституцията е начинът това да се промени. И ние след 30 години се опитахме да го направим. Видяхме, че имаха вратар – КС, който върна топката. През тези 8 месеца непрекъснато бяхме в битки заради идеята за промяна в Конституцията, но и в регулаторите. Бях на първия ред и се скарах с Пеевски. Непрекъснато се карахме”, допълни още Петков.
„Абсурдно е, че министър си организира протести за самозащита. Калин Стоянов се чува почти всеки ден с Делян Пеевски. Това не е атака срещу него, това трябва да го разбере. Ние ще атакуваме всеки министър, който има такава зависимост от един играч”, категоричен е съпредседателят на ПП.
Той представи своята идея за управление на страната: „Ако използваме примера от Италия – хващате един общественик с голямо обществено доверие, непартиен. Казваме, че си нямаме доверие между партиите. Избирателите също нямат доверие помежду си. Ако се избере такъв общественик, да е равно отдалечен, той да бъде подкрепен от партиите . Мислим как България да продължи напред, без да се чувстват избирателите ни предадени. Сглобката беше наш премиер с тяхна подкрепа. Тук казваме, че не искаме постове и министри, нямаме си доверие между партиите. Преди да се доверим на такъв човек, трябва да проверим миналото му, да е от България и да бъде личност, на която да му се има доверие.”