Окончателно забраниха продажбата и употребата на вейпове от непълнолетни. Забранява се и рекламата им по радиото и телевизията, предаде БНТ.
Предвидени са глоби от 1000 до 3000 лева, а при повторно нарушение - от 2000 до 5000 лева. Типично по нашенски обаче - въпреки забраните и санкциите е важен контролът, защото и сега има забрани, но те не се спазват.
И досега на електронните цигари имаше надпис, че продажбата им на лица под 18 е забранена, но препоръката рядко се спазваше. Проверка на БНТ показа, че вейповете в момента все още са достъпни за непълнолетните. Пред очите ни 15-годишно момче си купи вейп с никотин, а продавачката дори не го попита на колко е години.
Вейповете са много разпространени сред подрастващите, често в рекламите ги представят като по-безвредни от нормалните цигари, но това въобще не е така, показват многобройни научни изследвания. Дори вейповете без никотин съдържат токсични вещества.
Някои електронни цигара все още се продават без бандерол, защото са от по-стара партида. Новите модели задължително се продават с бандерол и надпис "Забранена продажбата на лица под 18 години", независимо дали са със или без никотин.
Забраната обхваща не само вейповете с никотин, но и тези с течности на базата на растения, билки или плодове, както и на вейпове съдържащи субстанции, забранени със Закона за контрол върху наркотичните вещества. Младежите споделят, че и никотинови вейпове, и такива със синтетична марихуана се продават свободно в интернет.
В интернет търговията на вейпове наистина е масова. Нужно е просто да натиснеш един бутон, за да потвърдиш, че имаш 18. Продават се и електронни цигари с аналози на забранения в началото на годината хексахидроканабинол. Производителите са изобретателни и променят някои от съставките и името на веществото, за да не попадат под ударите на закона.
БНТ повдигна темата още през май, когато след репортаж, излъчен в новините, институциите се самозесираха и изтеглиха от търговската мрежа електронни цигари с формата на играчка. Беше затегнат и контролът върху сайтовете.