На 8 септември 2024 г. във Варна беше открита Международна конференция за перспективни изследвания по Програмата на НАТО „Наука за мир и сигурност“ на тема „Дигитални технологии и повишена кибер устойчивост в държави в преход“.
Конференцията е организирана от Департамента по Национална сигурност на Университета по библиотекознание и информационни технологии от българска страна и от Изследователския център на Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ.
По време на откриването вицеадмирал Митко Петев – съветник на Върховния главнокомандващ на въоръжените сили, прочете поздравителен адрес от Президента на Република България и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев. Бяха обявени и поздравителни адреси от министъра на отбраната Атанас Запрянов и от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Приветствие беше отправено и от Университета по библиотекознание и информационни технологии – от Ректора проф. Ирена Петева и от Председателя на Съвета на настоятелите проф. Стоян Денчев. Участниците и гостите на семинара бяха поздравени и от името на президента на Атлантическия клуб в България д-р Соломон Паси.
Програмата на НАТО „Наука за мир и сигурност“ има за цел подобряване на сътрудничеството и диалога с всички партньори чрез гражданска наука и иновации. Провежданите под нейна егида конференции и семинари допринасят за оценка на съществуващото знание по важни теми за науката и технологиите, свързани със сигурността и са предназначени за изграждане на мрежи между учените от страни-членки на НАТО и партньорски държави.
Държавата-партньор в случая е Украйна, от която участват представители на Министерството на дигиталната трансформация и Института за моделиране в енергетиката „Г. Е. Пухов“ към Националната академия на науките. Участие в семинара вземат и изследователи от много други държави – общо около 60 участници от 14 държави от 4 континента – Европа, Северна Америка, Азия и Австралия.
Семинарът предоставя на участниците възможност за по-добро разбиране на науката, инженеринга, изпълнението и стойността на решенията, базирани на устойчивост, за сложна информационна инфраструктура, както и обсъждане на нови методологии за количествено определяне и управление за осигуряване на устойчивост при конфликти, нарастваща сложност на обстановката, умишлена дезинформация и други заплахи.
По време на конференцията се провеждат интересни и задълбочени дискусии, по отделните панели, в рамките на нейната програма.
От българска страна, освен изследователи по темата от Университета по библиотекознание и информационни технологии, в научния форум участват и представители на институциите, в рамките на Националната научна програма „Сигурност и отбрана“, както и учени и изследователи от неправителствения сектор.
Конференцията ще продължи своята работа до 12 септември’ 2024 г.