Отидете към основна версия

1 303 14

Калоян Паргов: На този етап няма никакво основание да се твърди, че БСП се готви за някаква сглобка

  • калоян паргов-
  • бсп-
  • сглобка-
  • основание-
  • твърдение

Експертността и популярността ще бъдат водещи при формирането на листите на БСП-Обединена Левица, коментира председателят на Стратегическия институт за национални политики и идеи

Снимка: Нова телевизия

Експертността и популярността ще бъдат водещи при формирането на листите на БСП-Обединена Левица. Това заяви в специално интервю за SafeNews д-р Калоян Паргов, председател на Стратегическия институт за национални политики и идеи и член на Националния съвет на БСП. „Виждам, че хора от различни региони на страната са издигнали моята кандидатура. Приемам това като оценка на дългогодишната ми партийна и обществена работа и бих приел с чест, стига Националният съвет на БСП реши, че моите знания, умения и капацитет могат да бъдат полезни, за да допринеса за успеха на тези избори“, заяви Паргов.

SN: Господин Паргов, с какви идеи и политики ще преодолеете резултата от 7,06 процента на последните избори за 50-ия парламент?

Правилен въпрос. Започвате отзад напред, с рецептата затова как да покажем ръст на тези избори за разлика от предишните. Има три неща, които са важни. Едното от тях е съдържанието и идеята. Първо, БСП влезе в една ниша последните години, под ръководството на Корнелия Нинова, която е чисто националистическа. Тази линия не е удачна и по-скоро не е характерна за БСП, макар че времената на радикализация изискват да се заема полюсни мнения. Времето е такова, но в случая нищо полюсно не е доказало, че работи в света – нито за зелената сделка, нито против нея. Истината е някъде по средата. Темата с джендър идеологията се изчерпа с решението на Конституционния съд, но БСП не я свали от въоръжение, като че ли нямаше какво да издигне. Темата за социалните придобивки е тема, изконна за БСП, но да напомня, че такъв тип политика се провежда и от десни партии, включително и от Хитлер, който имал много силна социална програма. Тоест в центъра на разговора трябва да бъдат върнати някои изконни за лявото неща.

SN:Какво имате предвид?

Това са теми, свързани с идеята за преразпределението на богатството на държавата, откъдето тръгва лявото преди повече от 100 години. Идеята за преразпределение на доходите, идеята за достъпността на различни блага от всички граждани за преодоляване на неравенствата. Този реторика би отивала повече на една автентична лява коалиция, за която ние имаме претенции да сме. Допустимо ли е в 21-и век над 200 места да са без вода или да нямат достъп до вода? Водата ще става нещо все по-ценен ресурс и прогнозата е, че заради нея ще се водят войни.

SN: БСП-Обединена левица мисли ли в тази насока?

В лявото пространство има не малко експертиза, тъй като има не малко експерти, които са участвали в изграждането на хидроинженерни обекти през последните 60-70-те години на миналия век.

SN: БСП в годините имаше идея за въвеждането на данък богатство, държавата да преразпределя по-голям дял от БВП, идеята за необлагаемия минимум. Тези идеи стоят ли на дневен ред?

Коалицията се формира в движение. Със сигурност тези идеи ще бъдат обсъдени. Промяната на данъчно- осигурителната система изисква едно по-спокойно време и наличие на правителство. Нужен е спокоен разговор в държавата, на всички групи, общности, експерти, синдикатите по тази тема. Въпросът е какво да правим с тези пари и къде да ги насочим? Повече за образование, повече за здравеопазване, промяна на модела на здравеопазване?….. С идеи като тази, че здравето не е стока и болниците не трябва да са търговски дружества….. Следващият въпрос е какво да бъдат болниците, ако не са търговски дружества, в какво да се превърнат? Истината е, че проблемът е по-дълбок. По тези въпроси работят експертните групи на коалицията, за да формират една програма, която се създава в движение, защото времето го изисква. С тази програма ще покажем едно по-различно лице на Обединената левица, защитаващи идеите на всички участници в тази коалиция. Мая Манолова например ще бъде най-активна в защитата на правата на гражданите.

SN:Да Ви върна към политическите теми. Предстоят разговори за листите на коалицията. На какво ще заложите – на млади, нови лица и хора с опит? И Вие лично имате ли амбиция да ставате депутат?

Това е втория елемент от тази конструкция – влиянието и идеите трябва да бъдат комуникирани от лица. Лицата от една кампания са хора от листите. На първо място, това са водачите на листите, които са локомотива на всяка една листа. Тук трябва да има съчетание от експертност и регионална тежест. Тоест, имаш някаква разпознаваемост в съответния регион и имаш някаква експертност в определена област. Оттам нататък възрастовия елемент – млад или стар, не трябва да бъде водещ за тези лица. Популярност и експертност трябва да бъдат водещи. Що се отнася до мен – аз много пъти съм имал възможност да бъда водач на листа като председател на градския съвет на БСП, отказал съм в името на партията. Виждам, че хора от различни региони на страната са издигнали моята кандидатура. Приемам това като оценка на дългогодишната ми партийна и обществена работа и бих приел с чест, стига Националният съвет на БСП реши, че моите знания и умения, капацитет могат да бъдат полезни, за да допринеса за успеха на БСП-Обединена левица на тези избори.

SN: Как ще коментирате твърдението на Корнелия Нинова, че Бойко Борисов е успял да закачи скалпа на БСП на колана си и че се готви нова сглобка с участието на БСП?

Господин Борисов вече е в кампания. А Корнелия Нинова, която загуби вътрешно-партийната битка, познавайки нейния стил, няма да спре с подобни тези. Тук въпросът е: Защо се случва всичко това? Отговорът е – да се попречи на подема на тази лява коалиция. Истината е, че има конгресно решение, което не допуска коалиция с партия ГЕРБ. Единствено конгресът на БСП може да реши дали такова нещо би се случило. На този етап няма никакво основание да се твърди, че БСП се готви за някаква сглобка или както там популярно започнахме да принизяваме опитите да бъде създадено правителство. Категорично това е една спекулация от страна на господин Борисов, умело използвана от госпожа Нинова. Да напомня, че миналата година имаше преговори за съставяне на правителство и имаше слухове, че са предложени три или четири министерски места да бъдат разпределени между приближените на Нинова. Слава Богу, нещо се случи и тогавашното ръководство му увря акъла, че това не е нужно. Сегашното ръководство на БСП няма намерение да влиза в подобен тип взаимоотношения, доколкото виждам и то на прага на поредните предсрочни избори.

SN: Не мога да не ви попитам за идеята на ГЕРБ за въвеждане на пропорционално-мажоритарна система…

Тази идея частично беше въведена от БСП през 2009 година. Тогава мажоритарните водачи ГЕРБ и ДПС обраха до един мажоритарния вот. БСП загуби от тази идея тогава. Тя беше въведена точно преди изборите. Тогава един известен професор като Андрей Пантев, който беше мажоритарен водач във Велико Търново, загуби от незнайния физкултурник Цветан Цветанов. Един известен професор – Радослав Гайдарски, спасил хиляди животи, мажоритарен водач на БСП във Видин, загуби от една фризьорка от ГЕРБ. Казвам това, за да поставя под съмнение рецептата, която Борисов лансира.

Да вземем гръцкия модел на подреждане на листите
Вместо това, ако наистина Борисов иска да има мажоритарен елемент, тъй като виждам, че той на гръцка вълна през последните няколко месеца, нека да вземем гръцкия модел на подреждане на листи на партиите. Където всички кандидати са подредени по азбучен ред, а не според претенциите на един или друг лидер. И така да дадем възможност на хората да гласуват мажоритарно само за личности.

SN: Изцяло мажоритарна система….

Това е гръцкия модел. Даваме възможност на хората да си избират кой биха предпочели и се подрежда листа по преференции. Има много хора, които нямат партийни пристрастия – ние говорим точно за тези хора. Те искат да видят хора с тежест, с капацитет, с опит, общественици. От това ще пострадат професионалните политици, както страдат в Гърция. Но ето ви едно контрапредложение на това на господин Борисов.

SN: Тази идея обсъждана ли е в коалицията или това е Ваше лично мнение?

Не е обсъждано в коалицията. Не знам дали самият Борисов е обсъждал в ГЕРБ идеята за пропорционално-мажоритарна система. Но той има право като едноличен лидер да го каже. Аз представям тази идея от мое име. Ще го предложа и в коалицията, ако се стигне до такова обсъждане.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол