Отдавна се поставя въпросът за това можем ли да очакваме честни избори. За последните два избора отговорът беше отрицателен. Има сериозни предпоставки и сега да се изправим пред същите проблеми. Не знаем какво се случва с главния секретар в МВР, бяха сменени областни директори, но не съм чул да се правят промени с цел противодействие на изборните поръчения.
Това заяви Иван Демерджиев, бивш вътрешен и правосъден министър, в ефира на бТВ.
„Не знаем какво се случва с главния секретар в МВР, бяха сменени областни директори, но не съм чул да се правят промени с цел противодействие на изборните поръчения. Трябва да се сменят хората, които Калин Стоянов сложи на места, ясно по чия заръка. МВР има две роли: организационна, още с доставката на машините и бюлетините, а също и противодействие на опити за изкривяване на изборните резултати. Това се прави по два начина – веднъж, като работи оперативно, но МВР трябва да има присъствие в рискови секции и където има съмнения за манипулации. МВР трябва предварително да набележи възможните практики, но не виждам това да се случва. За цяла България стана ясно как се е правило това кадруване в МВР по времето на Калин Стоянов, когато Пеевски го подкрепи. МВР от доста време няма главен секретар, има и.д. Жизненоважно е МВР да има истински главен секретар, който да управлява системата“, подчерта той.
Според него липсва комуникация между ЦИК и изпълнителната власт, затова не може да се очаква добра организация на изборния процес: „Липсата на прозрачност на целия процес намалява общественото доверие още повече. Имитират се усилия за подобрение. Истинският катализатор ще е, когато излезнат резултатите. Тогава ще видим има ли необичайно висока активност на определи места и дали има над 90% вот за една и съща партия – на предходните избори това бяха за ГЕРБ и ДПС.“
„Случващото се с ДПС е продължение на нещо, което се случваше с бизнеси, банки и други. Изключително грозно е. Институциите се наместват, привлечен е и съдът. Всички проблеми, които се струпаха, сега се отнасят към съда и актовете не са особено убедителни. Смущава ме, че в чисто юридически аспект актовете не са особено убедителни. Остава съмнението и усещането, че по някакъв начин те са с предизвестен резултат и институциите са принудени да взимат страна в този спор. Поредната институция, която ще бъде въвлечена в спора, ще е ВСС с избора на нов главен прокурор“, смята още той.
Именно за ВСС той заяви: „Няма как по този начин да се проведе убедителен избор на главен прокурор за следващите 7 години и да очакваме нещо различно от модела Цацаров и Гешев. ВСС не е съд, той не правораздава. Той администрира в съдебната система и е нормално да дълги отчетност в обществото. Когато има толкова ниско обществено мнение към него, той не може да встъпва в такива кардинални избори. Политиците отдавна трябваше да се разберат и да започнат съдебната реформа с края на този действащ орган с отдавна изтекъл мандат. Ако партиите не разберат, че не могат ли да осигурят справедливост и сигурност на гражданите, недоверието към тях ще продължа да расте и това заплашва политическата класа. Тя рано или късно ще бъде изметена от хората.“
„Докато не се чуят гражданите, не им се даде възможност да гласуват за истински платформи, които работят за тях, нищо няма да се промени. Няма истински политически дебат, никой не говори за проблемите на хората. Ниското доверие – последните два избора допринесоха за това. Хората бяха излъгани от редица партии, сблъскват се с купения вот, смятат, че гласът им няма значение“, каза още Демерджиев.
Той е категоричен, че съдебна реформа ще има, когато не се прилагат квазимерки.