Битката на изборите на 27 октомври е за връщането на държавата в ръцете на гражданите. Обществото от години живее с разбирането и усещането, че както прокуратурата, така и съдът са под силен политически натиск. Ако бяха под влиянието на някого, това влияние щеше да е видимо и прозрачно. Бидейки обаче под нечии невидимо влияние, това поражда проблеми със справедливостта. Трудно е да предвидим от сегашната гледна точка, как биха се развили събитията на 27 октомври.
Около това мнение се обединиха в предаването „120 минути“ по БТВ социолозите Геновева Петрова от „Алфа Рисърч“ и Добромир Живков от „Маркет ЛИНКС“.
Според тях напрежението в обществото се покачва и те не изключват мащабни протести през 2025 г. Добромир Живков изказа мнение, че хората виждат как частичните интереси надделяват над обществените и тази тяхна нетърпимост ще стане видима до шест месеца след изборите. А Геновева Димитрова поясни, че проблемите се дължат на лошо функциониране на политиката в България, вина за което носят всички политически партии.
„Тепърва ще стане ясно, какво точно и до каква степен са разбрали случващото се избирателите на ДПС. На този етап обаче наблюденията ни показват, че една съществена част от тях живеят с усещането, че може би някои атакува и се опитва да открадне партията, с която те са се идентифицирали десетилетия наред“, каза Геновева Петрова.
„Трудно е да предвидим от сегашната гледна точка, как биха се развили събитията на 27 октомври. Можем обаче да кажем в момента, че ДПС-Доган се опитва да фокусира вниманието на обществото върху факта, че тази фракция на Пеевски ще е губеща в юридическата битка. ДПС-Доган прави всичко възможно да привлече избирателите си към политическата коалиция, с която ще се яви на изборите“, допълни Добромир Живков.
Той припомни, че през 2001 г. е имало две НДСВ-а, а вероятно на тези избори ще има три ДПС-та. Според него цялата тази драма е свързана с това ДПС-Доган да присъства възможно най-често в публичното пространство, за ги припознаят избирателите им.
„Обществото от години живее с разбирането и усещането, че както прокуратурата, така и съдът са под силен политически натиск. Ако бяха под влиянието на някого, това влияние щеше да е видимо и прозрачно. Бидейки обаче под нечии невидимо влияние, това поражда проблеми със справедливостта“, посочи още Геновева Петкова.
Според нея събитията около ДПС от последните седмици не помагат това усещане у обществото да се промени. Нещо повече – то дори отваряло допълнителни поводи за задаването на още въпроси относно справедливостта на взетите от институциите решения.
„Мисля, че случващото се ще обезвери хората и повечето от тях няма да излязат, за да упражнят правото си на глас. Това вече се е превърнало в тенденция. Знаем как протекоха изборите през юни – отчетохме печален рекорд на избирателната активност или по-скоро на липсата на такава. Обезверяването на българското общество е енергията и храната, с която се храни превзетата държава. Това са механизмите на превзетата държава“, посочи от своя страна Добромир Живков.
Според него „ако българските граждани са в спокойно състояние и не са стресирани от поредните избори, признават по време на анкетите, че правосъдието не е за всеки, че са обезверени и не вярват в институциите и парламентарната демокрация“.