Отидете към основна версия

1 595 17

България пропуска да усвои над 2 млрд. лв.

  • плана за възстановяване и устойчивост-
  • реформи-
  • средства

България продължава да прилага принципа на "лейката" - по-малко, но на много места, вместо концентрирана помощ

Има риск България да загуби 500 млн. лв. от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Причината е, че страната ни се бави с реформите, за които се е подписала пред Европейската комисия.

"За да продължим усвояването на парите от ПВУ, трябва да направим трите законопроекта. Става въпрос за Плана за възстановяване от пандемията от Ковид-19. Комисията структурира този инструмент с една единствена главна задача - да подпомогне възстановяването на икономиките на страните членки и те сами с помощта на Комисията трябваше да структурират пакет от инвестиционни мерки, които да рестартират икономическата активност в съответните страни", каза икономистът доц. Косьо Стойчев в студиото на "България сутрин".

По думите му, когато България не постига резултати в това отношение, означава, че ние не реализираме политиките, които сами се програмирали.

"България дава лоши сигнали"

"Това е първият неприятен извод за нас. В Плана има най-разнообразни дейности, а някои от научна гледна точка се бият. Ние с него се опитваме да развиваме и зелена икономика, и върховни технологии, и санирането на сгради, което се прокарва като мярка за намаляване на въглеродните емисии и подобряване на отоплението, но в крайна сметка представлява преопаковане на старите ни сгради", допълни Стойчев.

Той е на мнение, че България дава лоши и разнопосочни сигнали.

"Не можеш с 10-12 млрд. лв. да решиш всички проблеми едновременно. България продължава да прилага принципа на "лейката" - по-малко, но на много места, вместо концентрирана помощ. Този, който е на власт, трябва да приеме тази реформа и да поеме тази политика", поясни гостът.

Провалът ни с ПВУ няма да събори икономиката ни

В ефира на Bulgaria ON AIR икономистът Михаил Кръстев подчерта, че повече от 2 млрд. лв. няма как да бъдат усвоени от България.

"Ние вече трябваше да сме на четвърто-пето плащане, а чакаме второ. Това е много лошо от гледна точка на средствата, които трябва да постъпят в бюджета. Ние може да не усвояваме, но те биват записани в бюджетите. Лошо е от гледна точка на това, че ние работим с европейските си партньори и с големи международни организации, и им даваме сигнал, че дори собственият си разписан план ние не може да го осъществим. Провалът на ПВУ не е нещо, което ще събори българската икономиката и публичните финанси, но косвено се проваляме в една стратегическа цел", добави Кръстев.

Той припомни, че постоянно в държавата се говори как няма пари.

Ще платим висока цена

"Проблемът идва от административния капацитет и сигурността на администрацията да програмира къде добри и къде не толкова добри схеми. Единственото по-лошо от лош план, е да нямаш план, което означава, че дори да не се програмира по възможно най-добрия начин, въпросът е пари да текнат към нашия бюджет и да разчитаме на останало време, което е 2 къси години, за да усвоим поне 50%", коментира проф. Косьо Стойчев.

Той е на мнение, че политическата значимост и икономическата стойност не са се разделили така, както бихме желали ние.

"По-голяма санкция от това, че не получаваме средствата, които са предвидени за нас, няма. Никой няма да ни принуди насила да вземем пари, след като ние нямаме капацитета да го направим. И проблемът е наистина огромен. Администрацията е жертва на политическата криза, имаме постоянна смяна на ръководителите на министерствата. Големият проблем не е в това, че няма да усвоим средствата, а в това, че се проваляме в поредната националната кауза. Имаме цялостно проваляне на всички партии, замесени в този План за възстановяване и цената е много по-голяма от милиардите, които няма да може да усвоим", подчерта Михаил Кръстев.

Според проф. Стойчев проблемът ще бъде трансфериран като политически и никой няма да поеме отговорност.

"България е приела пътя да се развива като нормална европейска страна, тя трябва да прегърне тази идея максимално и да спре да се снишава, за да заеме водещата си роля на Балканите. Ние пропускаме исторически прозорец в момента София да изпълни геополитически и геостратегически функции. Проваляме себе си чрез ПВУ, демографската ситуация става катастрофална. Нито един политически субект нямат право по никакви мотиви да забавят никаква реформа, която води до усвояване на средства", обясни той.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове