Решението е добро за Албания, не е добро за Северна Македония. В България нямаме основание за потриване на ръце.
Това мнение изрази пред БНР Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи, след като ЕС раздели двете държави по пътя им към еврочленство.
Разделянето беше очаквано. След изборите въпросът се свеждаше до кога, а не дали. Правителството на РСМ официално и еднозначно заяви, че няма да се съобрази с договорената преговорна рамка, заяви дипломатът.
Той подчерта потенциалните рискове за дестабилизация и етническо напрежение в РСМ, а оттам – и за региона.
Въпросът се свежда до това дали управляващите в Скопие ще се опитат да вземат завоя, отказвайки се от предизборните си обещания, че няма да променят конституцията, или ще продължат да упорстват, застопорявайки РСМ като перманентен кандидат-член, коментира Кючуков в предаването "Събота 150".
На двустранните отношения е необходим период на позитивно политическо мълчание. Българските политици не бива да се поддават на провокации и да влизат в медиен диалог с управляващите в Скопие, смята той. По думите му, на обидни квалификации отговаря професионално МВнР.
Заявката на унгарския премиер Виктор Орбан е "меко казано, некоректно заявление на председателстващия Съвета на ЕС, защото не съдържа потенциал за по-нататъшни действия", отбеляза още дипломатът във връзка с лансираното от Унгария предложение.
В двустранните отношения между България и Северна Македония няма място за посредник, категоричен е той.