Не изключвам пак да се появят идеи за закриване на ББР. Неведнъж е обсъждана темата трябва ли да съществува. Това каза председателят на Надзорния съвет на Българската банка за развитие Деляна Иванова в ефира на bTV, цитирана от novini.bg.
"Ако тя ще обслужва отделни големи интереси и частни - по-скоро не трябва да съществува. Ако обаче тя оперира като заложна къща - също не трябва да съществува. Единственият смисъл тя да съществува е като насърчителна банка и наистина да бъде използвана за това, за което се използват банките за развитие. А именно: да подобряват благосъстоянието и да се използват за политики сектори, които са били дефинирани от правителството като приоритетни за страната“, добави тя.
ББР става на 25 години. Банката нашумя в последно време с прекалено много скандали и невъзвръщаеми кредити към крупни бизнесмени.
„Това, което банката за развитие направи в началото на тази година, когато по закон трябваше да бъде направена нейната тригодишна стратегия, беше да дефинира приоритетите за дейностите и за секторите, които са важни икономически за държавата. Тази стратегия беше одобрена от Министерски съвет и съответно нейните приоритети в момента ние изпълняваме“, каза още Иванова.
Тя разказа и за един от начините, по които ББР подкрепя чрез продукти индустриализацията на България.
„Подкрепата е за индустриалните паркове, от една страна, чрез подкрепа в отделни градове. Често това са общински инициативи. Това са публични дружества с общинско и или държавно участие и те имат проекти със собственици на индустриалните паркове. Трябва да кандидатстват пред нас и да изпълнят определени условия. Една голяма част от тези паркове в момента са и бенефициери по Плана за възстановяване и устойчивост. Нашата основна роля и първа функция е да им помогнем те да успеят да изградят и да и свършат своите инвестиции навреме“, каза Иванова.