Един от синдикатите на градския транспорт реши да прави протест с искане за поредно увеличение на заплатите, при това в предизборен момент. Исканията им биха стрували допълнителни 40 млн. лв. на година на данъкоплатците. В годината с рекорден бюджет за градския транспорт припомняме какво направихме за системата, накратко.
От началото на мандата Спаси София се ангажирахме с приоритетни реформи в системата на градския транспорт. В тази сложна среда, основната ни задача беше да се подобрят условията на работа и заплащане на хилядите служители и да гарантираме дългосрочна стабилност на услугата за всички жители на столицата. Именно този баланс между социалните ангажименти към работещите и икономическата устойчивост на транспортната система изисква нов, прозрачен и смел подход.
Защо устойчивият диалог е ключът към успеха?
Въпреки че трудностите в тази сфера са се натрупвали с години, още в началото на годината, след ползотворен диалог със синдикатите, беше подписано най-мащабното споразумение досега. За разлика от предходните години, когато диалогът със синдикатите често е бил формален, сега усилията ни са насочени към намиране на трайни решения, които да подобрят не само краткосрочните финансови резултати, но и дългосрочната устойчивост на системата.
Един от основните елементи на това споразумение е увеличаването на заплатите на всички работещи в сектора с 15% – процент, който изпреварва инфлацията и отговаря на голямата отговорност на тези работници и за водачите тя вече достига между 3700 лв. и 4700 лв. брутно възнаграждение в зависимост от дружеството. Дългогодишният недостиг на нови шофьори изисква структурна промяна в професията и нейната привлекателност.
Дългосрочни решения за транспортната система на София
Системата на градския транспорт в София е изправена пред множество предизвикателства, които изискват сериозна реформа. Въпреки че през периода 2018 – 2024 г. средната заплата в транспортните дружества е нараснала с между 130% и 150%, това не е довело до значителен наплив на нови водачи. Това подчертава факта, че освен финансовите стимули, е необходимо подобряване на условията на труд и модернизиране на превозните средства, които изискват сериозен финансов ресурс.
За първи път споразумението със синдикатите включва конкретни мерки за подобряване на работната среда – инвестиции, които се предвижда да трансформират както условията в депата, така и самата технология на градския транспорт. Вече е публикуван търг за 18 нови трамвая и 35 нови хибридни тролейбуса, с обща стойност от 145 млн. лв., което ще даде тласък на модернизацията на подвижния състав. Предвиждаме да се закупят общо 500 нови модерни превозни средства, за да гарантираме трайно подобрение на качеството на услугата, предлагана на софиянци.
Предизвикателствата на държавно ниво
Въпреки усилията на Столична община, част от проблемите на градския транспорт се коренят на държавно ниво. Недостатъчните средства, предвидени за компенсиране на общинския транспорт, както и въпросът с финансирането на охраната на метрото от страна на МВР, продължават да оказват сериозен натиск върху бюджета на транспортната система. Прогнозите за 2024 г. показват, че държавата дължи на Столична община около 50 млн. лв.
Въпреки това, предприехме мерки за справяне със ситуацията – през тази отпуснахме допълнителни 21 млн. лв. за покриване на стари задължения на транспортните дружества, натрупани по времето на управлението на ГЕРБ. Освен това, в бюджета за 2024 г. се предвиди рекорден ресурс за поддържане и модернизиране на транспорта, което беше ясен знак за ангажимента ни към градския транспорт.
Бонусната система – стъпка към стабилизация
Една от първите теми, които дискутирахме със синдикатите беше въвеждането на бонусна система за водачите, която да позволи на транспортните оператори да задържат персонала си и да предлагат по-атрактивно заплащане, особено за по-младите водачи без натрупан стаж, без това да се компрометира устойчивостта на общинския бюджет. Поехме ангажимент за създаването на такава система и въпреки че тя все още не е окончателно обсъдена с ръководствата на дружествата, процесът е в напреднал етап и предстои детайлното ѝ изработване, за да отговаря на обективните нужди и показатели.
Целим бонусната система да бъде въведена с актуализацията на бюджета на Столична община, предвидена за средата на ноември 2023 г.
Нужен е диалог, не популизъм
Спаси София призоваваме за конструктивен и професионален диалог със синдикатите. Разбираме желанието на някои организации да протестират, но сме категорични, че протестите не трябва да се използват за политически цели, особено в предизборна обстановка. Нека служителите на градския транспорт не бъдат употребявани за създаване на изкуствено напрежение, което би навредило на всички страни.
След години на откровено безхаберно управление, решаването на натрупаните проблеми не е бърз процес. Убедени сме, конструктивният диалог ще доведе до справедливо решение в интерес на всички – както на работещите, така и на гражданите на София.
Заключение
Градският транспорт на София се подобрява, макар и все още да му тежат допусканите в миналото грешки. С решителни мерки и иновативни решения, и занапред ще се стремим да трансформираме системата, така че тя да бъде не само по-устойчива, но и по-привлекателна както за работещите, така и за гражданите.