Фатална грешка убила изчезналата в София родилка Биляна Петрова. Млада майка на две деца изчезна, близките ѝ я обявиха за издирване, а по-малко от 24 часа след това беше открита мъртва. По тялото ѝ няма видими следи от насилие, а роднините ѝ признаха, че тя получила паник атака и имала следродилна депресия. Антидепресантите могат да лекуват депресията, но специалист трябва да прецени кога да ги изпише. Ако пациентът има суицидна готовност, той не бива да остава сам вкъщи, а да бъде под наблюдение.
Колко опасни са тези състояния и могат ли да бъдат избегнати?
Случаят в ефира на Нова ТВ коментира психиатърът д-р Анета Аничкина.
Според нея в конкретния случай е правилно направена консултация, но не е трябвало жената да бъде изпускана да избяга.
„Следродилната депресия е сериозна психична болест на мозъка. Има невротични реакции на дезаптация след раждане. Те са краткотрайни - 20-30 дни. Докато тече бременността, настъпват сериозни ендокринни проблеми. След раждането има много рязка промяна в нивото на хормони - едни спират да се синтезират, а други бързо нарастват като концентрация.
Тази промяна се отразява и върху мозъка, който трябва да има готовност да реагира на новата ситуация, това е свързано с личностното развитие”, разкри медикът.
По думите ѝ решението да прекрати живота си може да е както обмисляно, така и спонтанно.
Промяната, която близките улавят, трябва да е повод за медицинска консултация. Съпротива да се потърси медицинска помощ има, когато има и срам, но това се преодолява с образование. Децата трябва да знаят, че психиката боледува, предупреди медикът.