Теренът за изграждане на Националната детска болница ще бъде разчистен напълно до ноември месец. Приет е и планът за структурата и капацитета на лечебното заведение. След броени месеци трябва да стартира и строителството, така че през 2028 година България да има функционираща Национална детска болница. За 4 години ще бъде преодолян застой от 40 години. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев, който заедно с министъра на здравеопазването Галя Кондева лично се увериха в напредъка по реализирането на този национално значим проект.
Здравето на българските деца трябва да бъде върховен приоритет за всички, категоричен беше премиерът Главчев. Той изтъкна, че подготовката за изграждане на Националната детска болница продължава да се изпълнява в съкратени срокове и всички дейности вървят успоредно. Теренът е готов за строителство предсрочно, какъвто ангажимент пое служебното правителство. Съобразно приетата структура в болницата се предвижда да има 440 легла, разпределени в 26 клиники и отделения, включително детска психиатрия, генетична лаборатория, нуклеарна медицина и физиотерапия и рехабилитация. Целта е да се осигури комплексната грижа за децата и отлични условия за работа и развитие на медицинските специалисти, посочи Главчев.
Здравният министър акцентира върху усилията, които се полагат за преодоляване на проблема с недостига на медицински кадри. Д-р Кондева изтъкна проекта на стойност 15 милиона лева за насърчаване на специализациите в специалности и области с недостиг на специалисти, като най-големи стимули са предвидени именно за педиатрията. Разработена е и стратегия във връзка с недостига на медицински сестри, посочи още здравният министър. Попитана от медиите за статута на бъдещата детска болница, д-р Кондева заяви, че темата се обсъжда, но изрази мнение, че лечебното заведение трябва да бъде със специален статут.