По време на Европейската среща на върха в Залцбург, премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви че „незначителното българско малцинство” трябва да бъде включено в преамбюла на конституцията на страната му. Според Мицкоски ставало дума за около 800-900 души, които определят себе си като „част от българската общност”.
Премиерът на Северна Македония подчерта още, че „фрустрацията на македонските граждани непрекъснато расте” заради новите условия, които се поставят пред Скопие. Мицкоски заяви още, че правата на македонското малцинство в България са били погазени и Съда за правата на човека в Страсбург многократно е санкционирал София във връзка с този въпрос.
„Преди да стане премиер в лексиката на Мицкоски е влязло това число от 800-900 българи в Република Северна Македония, като имаше период от време, в който той уточняваше, че това са хората от последното преброяване, които са вписали, че българският език е техен майчин език и говорят на него в семейството си. Тази лексика на северномакедонският премиер не е изненадваща. В огромна степен е насочена във вътрешно-политически план”, коментира в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.
Председателят на фондация „Македония” Виктор Стоянов обясни, че в Северна Македония има немалък брой държавни функционери с българско гражданство. „По Конституция в България, всички сме български граждани с равни права и задължения. Мицкоски не е прав да говори за македонско малцинство у нас, още повече за това, че тези хора нямат права. Те си правят чествания, имат различни събития. Присъдите в Страсбург нямат нищо общо с индивидуалните права на хората, които се самоопределят за македонци у нас. Присъдите са свързани с уставите на дружествата, които тези хора опитват да регистрират и несъответствието им с Конституцията на България”, каза още той.
Стоянов посочи, че политиците, които са министри и са взели българско гражданство, са дошли в България, показали са документи, с които са доказали своя български произход. „Да притежаваш български паспорт в РСМ се използва като дискредитиращ фактор. Неслучайно хората, които притежават български паспорти, не обявяват, че имат такива”, заяви Величкова.
По думи на Стоянов в Северна Македония хората се страхуват да декларират българското си гражданство. „Точно затова са тези коментари кой техен министър е българин. Има хора със сръбско гражданство, които са министри в Северна Македония, но за тях няма проблем. Това е форма на дискриминация, на която България и МВнР трябва да обърне внимание”, добави той.
„България трябва да се държи като държава, която има своите национални интереси, така че да отвръщаме с някакви декларации на всяко нещо, което се случва в РСМ би изтощило тези инструменти, които биха могли да бъдат използвани в дипломацията”, каза Величкова.