„ЦИК не броим бюлетините, не поправяме протоколи, отстраняваме само несъответствия. Гарантираме, че всеки глас на български избирател, така както е записан в протокола на СИК, е въведен в базата данни и е послужил за резултата, който е обявен. В ЦИК и в базата данни се въвеждат данните, записани в секционния протокол. Ако има попълнени неверни данни, това е престъпление. Членовете на СИК са длъжностни лица и носят своята отговорност за това какви данни попълват в протокола.“
Това заяви заместник-председателят на ЦИК Росица Матева в предаването „Тази сутрин“.
Повторната проверка на протоколите от ЦИК означава повторно въвеждане на данните, попълнени в секционните протоколи. Резултатите, обявени от комисия, са въз основа на 100% въведените протоколи на СИК-овете, каза Матева.
„Ние проверяваме, където има въведени несъответствия. ЦИК не преглежда видеозаписите, а дори и да ги, ние не можем на база на тях да отстраним несъответствия. Дори и да установим някакви несъответствия в протокола на база видеонаблюдение, нямаме законово основание да ги отстраним. Не можем да поправяме секционен протокол“, обясни още Росица Матева.
21 гласа не достигнаха на „Величие“ да влязат в парламента. По думите ѝ това обстоятелство може да им даде основание да поискат касиране на изборите, но преценката е на органите по чл. 150 от Конституцията, които от своя страна да преценят дали ще сезират Конституционния съд.
„Има една разлика от 8 гласа за „Величие“, в два от протоколите установихме, че по 4 гласа са записани в протоколите, но в изчислителния пункт са въведени за третия, тъй като там са нула. Установихме несъответствието и го отстранихме и затова станаха 21 гласа. Единият протокол е за извън страната, мисля, че номер 625, другият е за Пазарджик, 11 секция. Повече обаче няма“, заяви говорителят на ЦИК.
По думите на Матева в Изборния кодекс няма основание, според което ЦИК да прави повторно преброяване на бюлетините.
„Повторно преброяване на бюлетини преди въвеждането на данните в изчислителния пункт може да бъде направено само в РИК, когато при предаване на протоколи се установи такова несъответствие, което няма как да бъде прието за техническа грешка в пресмятането. Никой не може да поиска повторно преброяване, ако няма промяна в Изборния кодекс. Ако има обжалване на резултата, Конституционният съд бъде сезиран, допусне до разглеждане и прецени, че трябва да бъде назначена експертиза, тогава може да бъде направено преброяване. Не мисля, че има основание за това“, каза още заместник-председателят на ЦИК.
По думите ѝ членовете на СИК са длъжни да попълнят в протоколите това, което са установили при преброяването. Ако са подправили данните, това е престъпление и трябва се намесят органите на реда.
Матева коментира и секцията в Белица, в която има съмнения, че са дописвани бюлетини. По думите ѝ органите на МВР и прокуратурата са сезирани, поискали са от ЦИК протокола и видеозаписа и ще извършат разследване.
„Доколкото виждам тази жена попълва празни бюлетини или ги прави невалидни. Струва ми се, че с химикалката се пише върху бюлетини, което е недопустимо. Химикалка не трябва да има на масата, на която се извършва преброяване. Това е нарушение на Изборния кодекс не само от нейна страна, а и от страна на останалите членове, които го приемат за нормално. Отговорност носи всеки член на СИК“, каза заместник-председателят на ЦИК.
При установяване на престъпление ЦИК може да потърси единствено административно-наказателна отговорност - глоба.
Матева отбеляза още, че всички партии са поискали смяна на членовете на секционни избирателни комисии, като най-много те са били от страна на двамата председатели на ДПС Джевдет Чакъров и Делян Пеевски.