Договорът за мощностите на АЕЦ „Козлодуй“ е ключов, защото се планира те да станат базови след 2035 г. Тогава българската енергийна система ще изпитва сериозни трудности, независимо че имаме възобновяеми енергийни източници. Това заяви в предаването „Още от деня“ по БНТ енергийният експерт Иван Хиновски.
„Днешното развитие на декарбонизацията и извеждането на въглищата от експлоатация, ще наложи да има заместващи мощности. Договорът, който беше подписан беше за инженерната инфраструктура“, уточни експертът.
„Днес тръгва първата фаза на един важен проект за допълнителните мощности на АЕЦ „Козлодуй“. Бъдещето е в балансирано развитие на възобновяемите енергийни източници“, подчерта още той.
Колко милиарда ще ни струват новите мощности в Козлодуй? Ако проектът излезе над 20 милиарда, едва ли ще се осъществи, прогнозира по БНТ енергийният експерт Иван Хиновски.
Хиновски обясни, че проектът е ключов, тъй като новите мощности са предвидени да бъдат водещи мощности след излизането на въглищните през 2035. Но и тогава през зимните периоди се очакват трудности. Ще имаме дефицит от около 1500 мегавата. Това може да се запълни с предсказуеми мощности.
„Днешният договор е за провеждането на проучвания и изследвания за получаване на местен лиценз по ЗУТ.
Това ще определи компонентните на бюджета на проекта.
Ако цената е много висока – над 18-20 милиарда, този проект няма да се случи.
Днешният договор ще определи колко ще струва инфраструктурата, подземните комуникации,
електрическите мрежи, под станции, снабдяването на вода от Дунав…. всичко това ще стане ясно след 1 година. След това идва ядреното проектиране.
„С един от тези политици, защитаващи оборудването за „Белене“, в един дълъг разговор му обясних, че геополитическата обстановка в света няма да го позволи. Всичко друго е политическо говорене“, призна Хиновски.
Руската агресия в Украйна пречи на България да ползва оборудването за АЕЦ „Белене“.
За да се използва оборудването от АЕЦ Белене, трябва да имаме договор с Росатом, с главния конструктор, завода производител, с главния проектант в Петербург… кой ще откликне в тази геополитическа обстановка на такава идея.
С един от тези политици, защитници на оборудването на Белене, един ден си говорихме и му обясних защо поради геополитическата обстановка няма как да стане. И той знаете ли какво ми отговори: „Г-н Хиновски, разбирам, че не можем да го направим, но аз съм длъжен да го говоря в кампанията“.