Конфедерация на труда "Подкрепа" излезе със специална позиция по повод жалбата, която Асоциацията на индустриалния капитал в България внесе до Върховния административен съд за отмяна на правителственото постановление за ръста на минималната заплата на 1077 лева от 1 януари като незаконосъобразно.
Според синдиката мотивите на работодателската организация не са обосновани от гледна точка на действащото местно и международно право.
Позицията е изпратена до служебния премиер Димитър Главчев и до министрите на финансите и на труда и социалната политика.
По повод мотива на Асоциацията на индустриалния капитал, че постановлението за новия размер на минималната заплата за догодина е прието, въпреки възраженията на едната от страните в социалния диалог и без да бъдат взети под внимание аргументите им, от Конфедерация на труда "Подкрепа" припомнят, че няма законова разпоредба, която изисква пълно единодушие при вземането на решения от Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Според работодателската организация, актът на Министерския съвет нарушава Директивата за минималните заплати в Европейския съюз и Конвенция на Международната организация по труда, която България е ратифицирала, и която препоръчва при определянето на минималните заплати да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда. Асоциацията иска отмяна на текстовете в Кодекса на труда за механизма за определянето на най-ниското възнаграждение.
От "Подкрепа" обаче са категорични, че твърдението, че постановлението нарушава Конвенцията не е вярно и че не е сериозно да се твърди, че има нарушение на евродиректива, която следва да се отрази в местното законодателство в определен срок, който тече в момента.