Ако бяха построени язовири, нямаше да има режим на водата.
Това каза пред БНР Асен Личев, бивш служебен министър на околната среда и водите, дългогодишен експерт по управлението на водите.
Той обясни, че питейната вода от язовирите не е на режим, а режим на водоснабдяване има на местата, където има речни водохващания или се водоснабдяват от сондажи.
Асен Личев изтъкна, че най-засегнати от воден режим са Ловеч, Плевен и Шумен:
"Те са на режим, защото има сушав период в България, но за последните 35 г. такъв период се случва за 6-и път. От 2001 г. е направена програма за мерки срещу сушата. Ако предвиденият в нея язовир "Черни Осъм" беше изграден, сега нямаше да има никакъв проблем".
Според него държавата е дезертирала от задължението си да осигурява питейна вода на населението на България:
"Добра новина може да дойде само ако тези, които ще управляват, веднага се впрегнат с изпълняването на мерки и започнат със строителството на язовири и събиращи обеми на водите от пролетното пълноводие за всички места, където всяка година става криза с питейното водоснабдяване. В същото време няма политика за намаляване на гигантските загуби от ВиК. Това също е огромен проблем. ВиК-Плевен имат 74% загуби, при положение, че са на режим и има намалено водоподаване - само 8 часа се подава вода".
Няма трайна политика по насърчаване на ВиК дружествата да инвестират в намаляване на загубите на вода, обобщи експертът.
По думите на Личев в ЕС още се води спор дали осигуряването на питейна вода за европейските граждани е услуга от обществен интерес, или - не:
"Това много развързва ръцете на правителствата на страните членки да се отнасят с пълно безхаберие към проблема".