Азербайджан е надежден стратегически партньор на България в региона на Южен Кавказ и в по-широкия регион на Черно море.
Това заявява президентът Румен Радев в интервю за аналитичното икономическо списание "Caspian Energy", предаде news.bg.
Той отбелязва, че интензивният двустранен политически диалог през последните години е свидетелство за задълбочаващите се отношения.
Запитан за потенциала за развитие на отношенията между България и Азербайджан президентът заявява готовността на страната ни да се надгради икономическото партньорство както в двустранен план, така и в контекста на стратегическото енергийно сътрудничество с ЕС, което дава възможности за надеждни газови доставки за Централна и Източна Европа през Южния газов коридор.
Съвместната декларация за укрепване на стратегическото партньорство между България и Азербайджан, която подписахме с президента Илхам Алиев в Баку през май тази година, отразява общата ни воля да разширяваме обхвата на нашето партньорство в приоритетни области като енергетиката и свързаността и да дадем импулс в развитието в други области, изтъква той.
По негови думи свързаността във всичките ѝ измерения - енергийна, инфраструктурна, транспортна, цифрова и технологична - е ключ към насърчаването на устойчив икономически растеж, конкурентоспособност и развитие, както и за повишаване на нашата устойчивост в контекста на нестабилната среда на сигурност.
Държавният глава откроява ангажимента на България за подобряване на енергийната свързаност съвместно с Азербайджан и с редица държави от Източна Европа. Той посочва, че тези усилия и инициативи повишават сигурността не само на България, но и на региона на Западните Балкани, на Украйна и Молдова и на Европа като цяло. Радев дава за пример проекта "Solidarity Ring", който позволява сигурност на доставките и диверсификация за Централна и Югоизточна Европа по бърз, ефективен и достъпен начин на допълнителни количества газ от Азербайджан.
Президентът отчита като положителна стъпка и откриването в София на офис на държавната петролна компания на Азербайджан SOCAR.
Той посочва необходимостта от насърчаване на контактите между бизнеса и перспективите за развитие на дългосрочни и взаимноизгодни партньорства в областта на високотехнологичните индустрии и индустриите с висока добавена стойност, безпилотните летателни апарати, автомобилния сектор и чистите технологии.
Радев изтъква, че през последните години България развива сектори като роботиката и мехатрониката, за да насърчи инвестициите в машини и автоматизацията в различни сектори. Той допълва, че най-големият дял от общия износ на България е електрониката.
"България бързо разширява индустриалните зони в различни региони, което насърчава инвестициите в нови сектори с висока добавена стойност и допринася за реализацията на български и чуждестранни проекти", заявява президентът.
Като перспективни за разширяване на двустранните отношения той определя и съвместните инвестиции в отбраната, в експортно-ориентираните сфери като промишленото оборудване, продукти на хранително-вкусовата, фармацевтичната, парфюмерийната промишленост.
В контекста на домакинството на Азербайджан на 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата президентът Радев посочва необходимостта от сътрудничество за своевременен отговор на променящия се климат и укрепване на устойчивостта на държавите.
Той изтъква, че България е постигнала значителен напредък за намаляване на парниковите емисии. По негови думи преходът към климатично неутрална и кръгова икономика трябва да бъде социално справедлив.