Идва ли времето на прогресивния данък, при който колкото сме по-богати, толкова повече ще отчисляваме на държавата? Или пък дойде време да вдигнем плоската ставка на корпоративния и прекия данък за всички? Причините за тези идеи са породени от проблемите в бюджета. Разходите в страната са по-големи от приходите, а също така изглеждат и трудни за овладяване. Министерството на финансите обяви, че се отказва от увеличението на вноската за пенсии през тази година. Но дали ще има увеличение през следващата година? Тези тези коментира преподавателят по данъчно право Пламен Донев в предаването "РеВизия" по NOVA NEWS.
„Има сериозни проблеми с раздутите разходи на държавата. Решението не е увеличение на данъците, а намаляване на разходите“, каза експертът. Той подчерта, че няма държава, която да изостава икономически и да успее да навакса чрез големи социални плащания. И допълни, че вдигането на данъци не води до забогатяване на страната. „Можем да си позволим да имаме социална държава, едва след като сме станали богати. Такъв е шведският пример“, посочи още Донев.
Той заяви, че е против вдигането на осигурителната тежест, тъй като това означава натоварване с допълнителни данъчни задължения на коректните данъкоплатци. „Тези, които са в сивата икономика, не само няма да плащат, но и ще увеличат своя дял“, обясни още експертът.
Донев каза, че данъчната система в България е по-добра от тази в Европа. „Плоският данък е модерната форма на данъчна система, а ние имаме по-добрата такава“, допълни той.