Освен в София протестни шествия "Нито една повече" се провеждат и в други големи градове на страната. Това обобщи БНР.
Приключи протестното шествие в центъра на София, на което беше изразена подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие. Събитието беше организирано от ”Феминистки мобилизации“ и е по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени – 25 ноември.
В района на Съдебната палата, където се събраха протестиращите, все още има полицейско присъствие.
Шествието премина по бул. "Витоша", бул. "Патриарх Евтимий", ул. "Граф Игнатиев" и завърши отново пред Съдебната палата, като обстановката беше спокойна и нямаше напрежение, изброи БТА.
Организаторите бяха обявили, че настояват за промени в Закона за защита от домашно насилие (ЗЗДН), така че той да започне да защитава всяка жертва, без значение от продължителност на връзката, раса, етническа принадлежност, възраст, увреждане, религия, народност, сексуална ориентация, икономически статус. Инициаторите настояват за незабавното прекратяване на институционалното насилие над транс жените и ЛГБТИ+ хора, както и да бъдат изградени кризисни и консултативни центрове за пострадали от насилие във всяка една област в страната.
В началото на събитието от "Феминистки мобилизации" заявиха, че днес почитат паметта на жените, загубили живота си заради насилие. Обществото ни е будно за техните съдби и никога няма да оставим темата да бъде на заден план, казаха пред протестиращите от организацията. Според тях насилието над жени е дълбоко вкоренено в патриархалната структура на обществото ни и протестите са начинът да изпратят ясен сигнал, че няма да се примирят с културни и социални норми, които да възпроизвеждат неравенство и потисничество.
Тази вечер подобни протестни шествия са организирани и в други градове на страната.
Според данни на МВР се наблюдава трайна тенденция за увеличаване на случаите на домашно насилие, както и за издадени заповеди за защита и образуваните производства за престъпления в условията на домашно насилие. Тази информация представи по-рано днес главен инспектор Зорница Шуманова, началник на сектор „Домашно насилие“ към Главната дирекция „Национална полиция“.
За периода от 1 януари до 30 октомври 2024 г. в районните полицейски управления в страната са получени 4320 заповеди за защита, спрямо 3631 за същия период за 2023 г., посочи Шуманова.
Преди да се стигне до физическо домашно насилие, винаги има психологически тормоз - упреци, обиди, ругатни. Трябва да бъдем абсолютно нетолерантни към всички форми на насилие. Това заяви психиатърът Веселин Герев на пресконференция в БТА.
Чрез едни от последните промени в ЗЗДН се увеличава кръгът от хора, които попадат под обхвата на закона, като се включват и тези, които са в интимна връзка, продължаваща повече от 60 дни.
По повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени, Мостът в Бургас свети в оранжево тази вечер.
В Стара Загора шествиета спря на 6 места по пешеходната зона в града и приключи пред съдебната палата, където организаторите пуснаха 18 бели балона, символизиращи, 18-те жени, загубили живота си заради домашно насилие от началото на годината у нас.
В Пловдив, участниците в шествието заявиха, че проблемът с домашното насилие се пренебрегва, а обществото и институциите се срамуват и е време това да се промени. Хората поискаха да има и официална статистика за броя на пострадалите, включително информация за отношенията между насилниците и жертвите, въвеждане на задължително сексуално образование в училищата като превенция срещу насилието и признаване на психологическото и икономическото насилие като престъпление в Наказателния кодекс
"Много хора го неглижират с изкази от сорта на "Щом те бие, значи те обича, щом да те закача значи те харесва".
"Отчитаме само тези, които са убити, а това, което се случва по домовете, никой не го отчита", споделиха участници в протеста пред кореспондента на БНР Кремена Данева.