Няма да има криза с боклука на София. Това заяви в "Денят започва" по БНТ Николай Савов – директор на Столичния завод за третиране на отпадъци.
"Миналата година трета клетка беше напълно запълнена, сега на четвърта клетка все още се вижда чакъл. Миналата година 14 000 курса са депонирани. Няма да има криза с боклука, но миналата година рискът беше много голям. Подобрихме качеството, започнахме да отделяме рециклируеми материали, сключихме договори с циментови заводи и ТЕЦ-ове, които отказваха да взимат, сега го взимат горивото. Бавно и последователно решаваме проблемите един по един", подчерта Николай Савов.
Според думите му финансовото състояние на предприятието също се е подобрило. Той показа данни за приходите от рециклируеми материали за последните няколко години. Само за 2024 година са събрани три пъти повече приходи в сравнение с 2023 година съответно 1 464 000 лв. спрямо 496 777 лв. За 2022 година са 767 895 лв., а за 2021 г. 706 527 лв.
"Имаме осем договора за RDF гориво и качеството е достатъчно добро. Ние плащаме, за да го изгарят, това е част от план сметката на Столична община", обясни директорът на предприятието.
Той коментира намереното тяло в завода за отпадъци.
"СДВР проверява случаят. С камион на сметосъбираща фирма докарва в завода тяло на починал мъж. Констатирахме, спрели сме линиите, спрели сме завода, обадихме се на 112. Ние сме последната точка, при която тези неща се случват, трябваше много преди това някой да е забелязал, да е видял, а на последната точка се сигнализира. Поставяме от миналата година проблема, че шофьорите на сметосъбиращи камиони не виждат нищо вътре - как се изхвърлят медицински отпадъци, не виждат как се изхвърляха промишлени отпадъци. Докарваха се боклуци от други градове и съседни общини. Това го констатирахме. Но ние го контролираме в крайната точка.
Тези фирми, затова са сключили договори със СО за техните права и задължения и те трябва да си свършат работата така, че при нас да пристига само смесен битов отпадък, никакъв промишлен. Подали сме над 200 сигнала за един тип нарушения към Столичния инспекторат и още над 140 сигнала сме подали по аналогичен начин. Голяма част от тези сигнали се обжалват, фирмите не са съгласни, въпреки че имаме категорични доказателства, въпреки че има снимков материал, номер на камиона. Борбата не е толкова лесна. Тази година още февруари, когато сигнализирахме за проблема с медицинските отпадъци, за торбите с кръв, които пристигаха, още тогава започнахме с предупреждения. Никаква реакция – нито от болници, нито от фирмите. Започнахме да ги спираме, тогава се оказа, че ние сме длъжни да ги приемем", каза още Савов.