Генералното решение на проблема с недостига на вода в различните градове на страната е в повишаването ефективността на водопреносните системи.
Това каза служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров пред bTV.
Министър Димитров даде пример с ВиК - Враца, където, с добро управление и изграждането на нова инфраструктура, финансирана по ОП "Околна среда", загубите са минимални. На база на данните, които се получават от ВиК операторите, водопотреблението на област Враца е паднало от 24 млн. куб. метра на 9 млн. куб. метра на годишна база с ремонт на съоръженията.
По думите му за Плевен в краткосрочен план са приложими мерки, които са бързи и могат да доведат добър резултат. Това е например опитът на "Софийска вода" с водопреносната мрежа в София. Тук положението беше горе-долу същото, загубите достигаха 80 процента, но с едно далновидно управление и минавайки през анализ на тази водопреносна мрежа, за да се види къде се губи най-много вода и къде е нужно да се ремонтира в малки участъци и то бързо, тези загуби на вода паднаха под 50 процента, обясни той.
Аз не мога да гарантирам, че по Коледа и Нова година ще има вода. Семейството ми живее там. Коледните и новогодишните празници ще си прекараме в Плевен. Включително аз изпитвам трудности, когато съм вкъщи, разказа министърът. Той обясни, че компетентен орган да обяви режим на водата и да го отмени е единствено кметът на общината. Миналата седмица бях поканен от кмета на общината да участвам в оперативката на общинската администрация с цел да подпомогна действията им с водната криза, информира Димитров и посочи, че целта му е била да подкрепи усилията на кмета, които са свързани с намаляване на загубите, защото две трети от водата в Плевен се губи.
Относно състоянието на язовирите, министър Димитров посочи, че няма такива с критично ниски нива. Изразяваме тревога за някои съоръжения, които са свързани отново с питейно-битовото водоснабдяване. Като най-критично от гледна точка на ползването на питейни води, е състоянието на наличния воден ресурс в язовир "Камчия", който водоснабдява Варна и Бургас. Това съоръжение е основно за Бургас, докато Варна има алтернатива от подземни водоизточници, има и резервен язовир, за Бургас нещата не стоят така, каза той. По думите му за Бургас е изключително тревожен моментът, въпреки наличието на вода, и ако липсват валежи и пролетно пълноводие и тази година, има голяма вероятност водоснабдяването на град Бургас, да е застрашено.
Димитров посочи, че безводието трябва да се разглежда от различни посоки. Не можем да кажем, че единствено климатичните изменения са виновни за недостига на питейни води и води за напояване и води за енергетика. Проблемът е комплексен и е в ефективността на ползването на наличния воден ресурс в тази държава, смята той. В миналото хидропреносната, хидромериолативната и енергийната система са изградени да работят съвместно, като постоянно обменят води помежду си, отбеляза министърът и изтъкна, че сега тези системи трудно функционират, голяма част от тях вече не съществуват или са в окаяно състояние. В миналото сме имали 17 млн. поливни декара земеделски земи с изградена инфраструктура и съоръжения към тях, като към този момент поливните декари са към 370 хиляди, посочи той.
Противно на схващането, че България е богата на природни водни ресурси – напротив, ние сме изключително бедни на воден ресурс. В това отношение превъзхождаме единствено Малта и Кипър и южната част на Гърция, каза още министър Димитров.
Водите намаляват в световен план, посочи министър Димитров и изтъкна, че тази година в България е значително по-суха от 2023 г.