Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно. В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов.
"Явно моментът е подбран, за да има някакъв ефект. Прави се опит да се повлияе от една страна на процеса на съставяне на правителство, а другото е – евентуално на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор вече за пълен пост от 7 години", обясни той в интервю за БНР.
Според него това е послание в две посоки. От една страна то е към Кирил Петков, ПП и ДБ – да понамалят ентусиазма си за приемане на промени в Закона за съдебната власт, евентуално да поставят искания в съставянето на ново правителство, но това е и припомняне на самия скандал за Бойко Борисов, уточни политологът. И припомни по какъв повод дойдоха арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова.
"Това е припомняне на този скандал, който уж беше приключен от страна на прокуратурата, но той е приключен в такова състояние, че той е едно от делата на трупчета, защото прокуратурата успя да докаже, че Божков е ходил с крупни суми пари редовно при Владислав Горанов, но оттам нататък следите на парите изчезват и не е ясно дали те са били давани на Горанов или Божков си ги е отнасял в неизвестна посока".
По думите му скандалът има своите измерения и сам по себе си представлява един от инструментите да се държат в подчинение или под някакво влияние ключови политици в страната.
Посланието от поискания имунитет обаче е двупосочно – към двете основни партии, които би трябвало да разсъждават по съставяне на правителство, изказа мнението си Смилов в интервю за предаването "Преди всички". Според него посланието е "да внимават, да не правят правителство, което да се опитва да спира избора на Сарафов или пък да прави някакви санитарни кордони".
Политологът смята, че и самите партии осъзнават, че отиването на 8-и поредни избори е много високо рисково начинание и много трудно може да се предвиди крайният резултат от него. Този път и за страната цената би била много висока, добави той.
"Партии, които са отговорни, би трябвало да подходят много сериозно към съставяне на правителство", категоричен бе Даниел Смилов. Според него ГЕРБ имат добър шанс да опитат да съставят правителство:
"Има възможност за преговори. Те не изключват условията, които бяха поставени и са свързани със санитарния кордон около "Ново начало", но самите ГЕРБ са заявили, че няма да включват "Ново начало" в управлението. От тази гледна точка не би трябвало да е някакъв кой знае какъв проблем за тях да го направят. Обективни предпоставки за позитивен край има, но сме се нагледали на такива ситуации с обективни предпоставки, които са водили до нови избори".
По думите му по отношение на разделителните линии между ГЕРБ и ПП-ДБ изглежда става дума за интереси на трета страна – "Ново начало" – дали да бъде изолирано или не. ГЕРБ, ПП-ДБ, евентуално БСП и ИТН трябва да седнат и да се разберат, отбеляза политологът. Според него интересите на "Ново начало" би трябвало да са маргинална тема в тези разговори, а сега те стават централна тема.
Изборът на Наталия Киселова за парламентарен председател доц. Смилов смята за добър.