Поне 90% е вероятността да има редовен кабинет. Такава прогноза направи пред БНР Васил Тончев, социолог от агенция "Сова Харис".
"Огромно ще бъде разочарованието у хората, ако това не се случи. Много тежък електорален удар ще се стовари върху тези, които не са го направили. Преговарящите са трите системни партии, които останаха.
Надявам се, че ще надделее отговорността и разума, а не партийните проблеми, които досега изплуваха на преден план".
Ахмед Доган цели присъствие във властта и влияние, посочи още той.
"Ако се върнем назад, ще видим, че той никога не е давал безвъзмездно и безпричинно подкрепа в политиката. Винаги тя си е имала определена цена. Нормално е и сега да я иска. Но от друга страна – те са в тежка конфронтация с другото разклонение от тази организация - ДПС-Ново начало, и компромисите са много вероятно, защото става въпрос за оцеляване.
Това, което Делян Пеевски желае да се случи, се изпълнява от сегашния служебен кабинет. Много е вероятно това да продължи да се случва и със следващото правителство. Ако има някаква пречка, това ще е присъствието на хора на Доган. При положение, че от тях ще зависи мнозинството, те ще имат начин да са против влиянието и натиска, който може да оказва Делян Пеевски върху изпълнителната власт".
За пълен мандат е прекалено оптимистично да се говори, отбеляза Васил Тончев.
"Но международната обстановка позволява да се състави по-устойчиво управление. Има вълна, която върви към антиглобалисткото, към консервативното. Много дълго време либералните формации бяха на върха на вълната. Сега масово се подменят. Ако това правителство е в синхрон с нашите партньори от Запад, би могло да е по-устойчиво и да просъществува по-дълго. Но са дълбоки вътрешните противоречия и различия в идеологическия профил на партиите, които го съставят.
Препъникамък ще се яви още сега – при първия бюджет, който трябва да направят.
Необходими са доста сериозни рестрикции за преминаване през тези тежки времена. Но нашите партии се държат предизборно. Те ухажват електората, вместо да взимат мерките, за да удържаме ситуацията в определени рамки. Сериозни ще са противоречията между БСП и останалите партии".
Борисов е майстор на това да си реди отбора и да го контролира, обясни Тончев.
"Мисля, че и сега добре си е направил сметката. Посланието, което изпраща, е: "Ние сме най-подготвените, най-опитните и без нас не може". Ще продължи да действа в тази насока. Рисковете за партньорите му са много по-големи".
Това е уникален шанс за ръководството на БСП с 20 депутати да имат присъствие във властта и да могат да налагат техни политики, посочи социологът.
"От друга страна, с тези партньори това ще се отрази електорално негативно. Много е важно лидерството и организацията, която ще успеят да наложат в партията си. Поне засега не виждам някакъв особено печеливш вариант за тях.
Ключова роля ще има социалното министерство и Борислав Гуцанов. По какъв начин ще присъства във властта и какви територии ще успее да защити. Доста трудно ще му бъде в тази ситуация, тъй като тенденцията е обратната. Съседна Румъния наложи мораториум върху пенсиите и заплатите за цялата година. Проблемите, които трябва да се решават, са много тежки и остри".
Това е звезден миг за ИТН и те ще се възползват, смята Тончев.
Бидейки в отчетлива опозиция, това би могло да остави ПП-ДБ на политическата карта, посочи той.
"ПП-ДБ направиха голяма грешка, когато не осъществиха ротацията. Трябваше да си наложат други приоритети, като влизане в Шенген и в еврозоната. Те можеха активно да участват, за да ги свършат и по този начин да натежат в общественото пространство. Но заложиха на нерешимите неща тогава – борбата за регулаторите и правосъдната система. В момента позицията им е логична".