Символично пред сградата на музей „Възраждане и Учредително събрание“ в град Велико Търново знаково отстранени от работата си преподаватели от различни университети, учредиха своя неправителствена организация с наименование „За подкрепа на академичната етика и реформи в образованието“.
Според тримата инициатори, в ръцете на някои ректори е концентрирана огромна власт, която те превратно упражняват - доц. д-р Милен Михов е трикратно уволняван от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, доц. д-р Лазарин Лазаров е уволнен през юли 2024 г. от ректора на Тракийския университет в Стара Загора, а проф. д-р Андрей Захариев, споделя идентична съдба през ноември миналата година, получавайки такава заповед от ръководителя на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ в Свищов. Общото между тримата – изказването на различно мнение от това на съответното академично ръководство пред медиите.
"Приоритетни задачи пред Сдружението при бъдещите ни срещи с държавните органи и съсловните организации, които определят политиките в системата е информирането им за критични проблеми, представяне на предложения за най-належащи образователни, финансово-бюджетни и други реформи, подкрепа и защита на научната етика, както и спешни нормативни решения за защита на преподавателите срещу неакадемични управленски практики", подчерта доц. Милен Михов, който е бил и заместник-председател на Парламентарната комисия по образование и наука в качеството си на народен представител в периода 2017-2021 година.
Според преподавателите академичната автономия е споделена отговорност между висшите училища, Народното събрание и Министерския съвет, която не бива да дава еднолична власт на ректора.
"Попаднали сме под ударите на Кодекса на труда за уронване престижа на работодателя. Кариерата ни е резултат от дълги и сложни конкурси и не е редно с една заповед по КТ да бъде зачеркнат десетилетен труд. Още повече, когато това става поради изразяване на алтернативно мнение. Академичната свобода е основа на академичната автономия и трябва да се пази" е мнението и на тримата.
Към този момент професорите със завидни професионални биографии водят съдебни дела за уволненията си, а първата тема, по която дадоха единодушно становище е, че проектозаконът за повишаване на пенсионната възраст във висшите училища от 65 на 70 години е погрешно и откровено лобистко предложение, обслужващо конкретни лица на ръководни постове.