Посещение на високо равнище от страна на САЩ в един кризисен период в развитието на региона е сигнал за по- голяма евроатлантическа солидарност, отбеляза министър-председателят Пламен Орешарски след срещата си със сенаторите от Конгреса на САЩ Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи. По време на разговора беше обсъдена вътрешнополитическата ситуация в страната в контекста на известните евроскептични тенденции в Европа. „България е между малкото страни, които не вкараха евроскептични депутати в Европейския парламент“, подчерта премиерът.
На срещата беше обсъдена украинската криза, като министър-председателят подчерта българската позиция, която винаги е била за запазване на териториалната цялост на Украйна и за мирно дипломатическо разрешение на конфликта. „Вярваме, че новият украински президент ще намери верните подходи в това отношение“, добави г-н Орешарски.
По отношение на енергийната сигурност на континента и на България, премиерът отбеляза усилията за диверсификация на доставките на газ и приоритетът, който се поставя на Южния газов коридор – Шах дениз. „Обсъдихме въпроса с Южен поток и със запитването от страна на ЕК относно процедурите на европейското законодателство. Подчертах, че проектът ще продължи само, след като отстраним всички забележки на Брюксел и уточним начина на неговото изпълнение по- нататък“, заяви министър-председателят. Той отбеляза, че в момента има запитване от страна на ЕК и по този повод е спряна по- нататъшната работа. „В зависимост от консултациите с Брюксел, които предстоят, ще се реши ходът на по- нататъшната работа. Разпоредил съм да спрат действия по старта на изграждането до уточнения на процедурата с Брюксел“, добави г-н Орешарски.
За двустранните отношения премиерът Орешарски подчерта, че те са на много добро равнище. „В икономическата област може да се желае много повече, най- вече от гледна точка на американски инвестиции. В останалите сфери не съществуват открити въпроси“, добави министър-председателят.
„Благодаря за вашето ръководство и за това, че ни приехте“, обърна се сенатор Джон Маккейн към премиера Орешарски. Г-н Маккейн отбеляза продължаващото военно сътрудничество в съвместните учения, както и енергийната независимост за Източна Европа. Попитан дали вижда опасност български компании, които сътрудничат в изграждането на Южен поток да попаднат в списъците със санкционирани компании, сенатор Маккейн изрази надежда, че въпросът за Южен поток ще се реши в координация с европейците и фирми, които са подложени на санкции няма да участват. „Надяваме се това да се реши от България и от ЕС в координация между тях“, каза сенаторът и добави, че би искал да види по- малко руско участие по въпроси относно Южен поток.
„Ние сме тук като републиканци и демократи, за да изразим нашата подкрепа към развиващите се отношения в сигурността между САЩ и България, между САЩ и Източна Европа“, подчерта сенатор Кристофър Мърфи. Той изрази благодарността си за приноса на българските сили в Афганистан, които се доказаха като способни партньори на САЩ. „Надяваме се, че Европа ще говори с единен глас, когато се изправяме пред кризата в Украйна. Надяваме се на мирно решение“, добави г-н Мърфи. Той каза още, че има огромно пространство за сътрудничество, когато се договаря новото търговско споразумение между Европа и САЩ.
Сенатор Рон Джонсън също благодари на министър-председателя Орешарски за гостоприемството. „Искрени благодарност за приноса на България към усилията ни в Афганистан и Ирак. Идваме тук, за да покажем нашата подкрепа към усилията на България“, отбеляза г-н Джонсън. По думите му предизвикателство за цяла Европа е да създаде трудова заетост, енергийна независимост и просперитет. Според сенатора е необходима стабилна инвестиционна среда. „Имаме нужда от силни демокрации, правителства, в които има много малко корупция“, добави той.