Отидете към основна версия

3 983 2

BG собствеността в чужбина - богатство или бреме

  • посолства-
  • имоти-
  • продажба-
  • българия-
  • чужбина,

Гледали ли сте "Мисия Лондон" За жалост този интериор доста наподобява реална ситуация в българско задгранично представителство, резултат от хроничната липса на пари. Държавата ни притежава 220 имота по света, гласи справка, предоставена от МВнР. Но то само отговаря за тях, а парите за поддръжка идват от МФ. Така всеки външен министър се чувства като фокусник, който хем трябва да пази имотите, хем те да не се срутят при мандата му. Настоящият принципал пък е принуден да продава, защото пари в МВнР няма.

През лятото Николай Младенов съобщи, че до края на 2010 г. ще бъдат продадени 7 имота, два от тях в Австралия и Германия. По неофициална информация първо до края на 2010 г. ще бъде продадена сграда в Бон, бившата столица на ФРГ. После - генералното консулство в Сидни.

Имотът в Бон представлява бившето ни търговско представителство заедно с части от два жилищни блока. В Германия има още една сграда за продан - полусъборена вила в селцето Шверин, купувана навремето за почивна база. Според експерти, ако се намери купувач в Германия, за вилата днес могат да се вземат към 100 000 евро ( не повече от 30 евро на квадрат), а за имота в Бон - зависи. Цената на квадрат там върви между 1000 и 3000 евро, но долната граница е за имоти в незавидно състояние като нашия. "Труд" не разполага с информация за големината на предложените за продан помещения.

Ако предположим, че се продаде крило с 20 апартамента по 80 кв. м средно единия, то би могло да се вземат към 1,6 млн. евро. А МВнР се нуждае спешно от поне 7 млн. лв., за да запълни зейналата дупка след юнската актуализация на бюджета.

още

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини