Отидете към основна версия

28 084 45

Какво се случи с цените на жилищата в София през 2017 г.

  • imot.bg-
  • жилища-
  • цени-
  • софия

Новината в сферата на недвижимите имоти, която разбуни духовете дойде през ноември 2017 г.: Световната банка предупреди, че има опасност от нов имотен балон. Дали е така? Едва ли има по-добро време от началото на годината за преглед на това какво се случи с цените на жилищата през 2017 г. и съпоставка с данните от 2016 г. За база ще разгледаме ситуацията в София. На най-големия пазар на жилища през 2016 г. този тип имоти поскъпнаха средно с между 6% и 12%. За изминалите 12 месеца средното увеличение на квадратен метър жилищна площ в столицата е между 8% и 14%, сочат данните на най-големия сайт за недвижими имоти imot.bg.

В повечето квартали промяната в цената е минимална, като например Бели брези, Дианабад, Красно село, Младост 1 и 3 и Овча купел. При други обаче се наблюдава драстична разлика. В Банишора поскъпването е 9%, докато през 2016-а е било едва 1%. Във Витоша се наблюдава пък обратната тенденция. Темпът на увеличение на цените при жилищата е спаднал от 8% през 2016-а до 4% през 2017-а. От 18% до 6% се е понижил темпът на поскъпване в Дружба 1. Значително по-малко е поскъпването през 2017-а в кварталите Надежда 3 и Обеля 2. От 16% на 4% е спаднал темпът на увеличение в първия, а във втория от 22% на 7%. Липсата на предлагане води до повишаване на цената на жилищата, но когато става дума за квартали като Иван Вазов, Оборище или района около Докторски паметник, където няма възможност за ново строителство и липсват апартаменти за продан, процентът на увеличение се стопява. Така например през 2016 г. в Оборище цените са се увеличили с 24%, докато през 2017-а поскъпването е едва 6% и жилищата се оферират на средни нива от 1268 EUR/кв.м. В района на Докторски паметник стойностите към края на 2017 г. са малко над 2000 EUR/кв.м. Поскъпването за миналата година е 9%, докато това за 2016-а е било 12%. В Иван Вазов увеличението за изминалите 12 месеца е 14% срещу 18% през 2016 г.

През 2017 г. се увеличи броят на столичните квартали, в които цената на квадратен метър надхвърли 1000 EUR. Освен „дежурните” Иван Вазов, Оборище, Лозенец, центъра и района около Докторски паметник, в групата влизат вече и Яворов, Стрелбище, Гео Милев и Хиподрума. Срещу сумата между 900 и 1000 EUR/кв.м жилища могат да се купят в квартали като всички микрорайони на Младост, Манастирски ливади, Дървеница, Бъкстон, Бояна и Драгалевци. Най-ниската цена, на която се оферират жилища в столицата е 650 EUR/кв.м. Подобни са цените в Обеля и Люлин.

„2018-а ще е като 2017-а”. Около тази прогноза се обединяват специалисти. Според тях не може да очакваме съществена промяна в темпа на поскъпване. Дори, според някой от тях, увеличението на цената на квадратен метър жилищна площ ще е по-малко от това през изминалата година, като основно това ще се дължи на факта, че в столицата се строи повече и все повече клиенти купуват на етап строеж.

Българското председателство на Съвета на Европейския Съюз няма да се отрази на цените на жилищата през 2018 г. „Причината е, че повечето клиенти, които купуваха имоти в центъра и в съседни на него квартали, го направиха през 2017 г.”, коментират специалисти. През Новата година тези, които искат да придобиват имоти с подобна цел в централни райони, ще го правят с цел краткосрочно отдаване под наем чрез популярни онлайн платформи. В този сегмент има база за развитие, особено като се има предвид увеличаващият се брой полети на нискотарифните авиокомпании, респективно брой туристи.

Цени на жилища в някои квартали на София (в EUR/кв.м)

+16

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини