Желаещите да живеят под наем в Мюнхен или Берлин ще трябва да отделят минимум 40% от месечния си доход за това. Проблемът е, че това се отнася не само за големите градове, но и за по-малките, като например Майнц, Фрайбург и Рощок, където минимум 35% от месечната заплата отиват за покриване на наема.
Изследването обхваща градове с население над 100 000 жители. Месечният наем плюс комуналните разходи за жилище с разгъната застроена площ между 80 и 120 кв.м са съпоставени със средния чист доход на 4-членно семейство. Подобен апартамент в Берлин може да се наеме срещу 1290 EUR, а в баварската столица - срещу 1710 EUR.
В редица германски градове също така се наблюдава недостиг на социални жилища, макар през 2019 г. в страната да са построени най-много жилища за последните 20 години. В 11 от големите германски градове при един работещ в домакинството той ще трябва да плаща над 35% от месечния си доход за квартира. Тук влизат градове като Хамбург - 36% от месечния доход, Франкфурт на Майн - 37%, Берлин - 42% и Мюнхен - 42%. Поради ниски доходи семейство от по-малък град, като например Хайделберг, Фрайбург, Рощок, ще трябва да отделя близо 38% от месечния си доход за наем.
Най-достъпни са жилищата в област Рур. месечният наем е около 20% от заплатата.
По отношение на професиите, които плащат най-малко наем, то това са хората с академична специалност. В Мюнхен те дават 33% от месечния си доход за рента на апартамент, а в Берлин - 31%. за Франфурт и Хамбург този процент е 27%, а за Щутгарт - 26%.