Отидете към основна версия

36 705 18

Издирват собствениците на уникална къща

  • добрич-
  • архитектурни паметници-
  • къща-
  • център-
  • състояние

Имотът, който е на 150 метра от общината в Добрич, се руши

Над 100-годишна къща на известен добрички търговец е изоставена в последните години от новия си собственик, чиито дири се губят. Местните жители настояват сградата да възвърне предишния си блясък, а според специалистите е необходима помощта на държавата, за да бъде опазено културното ни наследство. "За пореден път, онзи ден, когато минах покрай къщата, бившата на българо-съветската дружба, забелязах, че от покрива ѝ стърчи и продължава да стърчи дърво, което е почти високо, колкото фасадата на сградата. Сградата на кметството се намира на не повече от 150 м. Не знам общинарите, хората, които работят, дали не виждат това нещо, всеки ден, когато отиват на работа", казва Петър Петров, цитиран от БНТ.

Според историците къщата е построена от добричкия търговец Иван Марчев, а в съседство с идентична фасада е бил домът на брат му Стойко. "Нямаме много точни сведения кога са строени двете къщи, предполагаме, че са в края на 19-ти и началото на 20-ти век, но при всички положения са строени преди войните, преди 12-та година", казва Живко Марков, уредник в Регионален исторически музей – Добрич.

Едната е съборена през 60-те години на миналия век. Другата остава и претърпява множество метаморфози. След 9-ти септември 1944 г. тя е телеграфно-телефонна станция. "Била е известно време Дом на учителя, след това – Дом на българо-съветската дружба. След демократичните промени от 1989-та година по реституционните закони, тя е върната на наследниците на Иван Марчев", допълва Марков.

През 90-те години на миналия век е стопанисвана от СДС като партиен клуб, а през 2006-та е продадена. Първоначално новите собственици имат инвестиционни намерения за превръщането ѝ в търговски център. Сградата обаче е паметник на културата и всяка стъпка трябва да се съгласува с Националния институт за недвижимо културно наследство. "Няма на някой в България да не му е известно, че стигне ли дотам една преписка не се знае коя година ще излезе", казва Боряна Станчева, главен архитект на община Добрич.

По последни данни от 2009 г. собственикът е от Бургас, но живее в чужбина. Общинската администрация в Добрич е предприела издирване и на други притежатели на недвижими културни ценности, но без особен оптимизъм. "Да се надяваме да намерим собственици, на които да обърнем внимание, да вземат необходимите мерки. Но всичко това е пожелателно. Докато няма държавна политика, много трудно ще се случат нещата", допълва още арх. Станчева.

Едва 59 са оцелелите досега стари градежи с архитектурна стойност в Добрич. Затова местните граждани държат сградата да се запази. Според специалисти, ако държавата иска да съхрани културното си наследство, трябва да съфинансира сложния и скъп процес по опазването му.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 36 гласа.

Свързани новини

  • Събарят емблематичен завод

    На мястото на бившия обувен завод в Добрич ще изникне поредния търговски център. За момента е ясно, че в него ще се настани хранителната верига Lidl, ...
    23.09.2021
    28 339
    56
  • Запазват уникална къща

    Къщата, в която е живял Цветан Радославов – автор на химна на България, на столичната улица „Ангел Кънчев“ №3, е паметник на култура ...
    20.04.2021
    3 056
    1