Правителствените имиджмейкъри хвърлиха неимоверни усилия да рекламират проектопромените в данъчното законодателство, приети от кабинета преди броени дни. Отвсякъде текат обилни информации и елейни слова за намаляването на данъците върху печалбата и доходите на физическите лица с цел да се подобрят условията за развитие на бизнеса, да се увеличи икономическият растеж и да нарасне потреблението в България.
За какво всъщност става дума? Ако през миналата година данъчните закони поощряваха предимно едрите данъкоплатци, предприеманите сега промени са от противоречив характер за всички - както за гражданите, така и за едрия, средния и дребния бизнес.
Позитивни промени безспорно има - премахва се допълнителният данък от 5 лв. за кв. м брутна площ за част от патентните дейности, премахват се ограниченията за квартирните пари при командировки на собственици и управители, признават се разходите за текущ ремонт независимо от размера на начислената амортизация.
Тежестта по Закона за облагане доходите на физическите лица наистина намалява, но освободените средства се изяждат от инфлацията. В горните етажи на данъчната таблица, където ставките са по-високи, пак инфлацията качва номиналните доходи, така че тежестта там не се покачва чувствително.
Ставката на корпоративния данък ще бъде намалена от 25% на 23,5 %, похвалиха се от кабинета. Всъщност на практика вноската се увеличава - досега фирмите с печалба до 50 000 лева (а това са повечето от стопанските субекти в страната) плащаха данък в размер на 15 на сто.
За фирми, които инвестират в районите с висока безработица и създават нови работни места, се преотстъпва 100% от данъка, обясняват от кабинета. Създава се и нов режим за начисляване на ДДС при внос на стоки в изпълнение на инвестиционни проекти над 10 млн. лв. Схемата дава право на вносителя сам да начисли ДДС по вноса, като в рамките на същия данъчен период ще отрази сумата на начисления данък като данъчен кредит. От промяната ще се ползват лица, реализиращи инвестиционни проекти, одобрени от министъра на финансите. С предложените изменения няма да се блокират средства на инвеститора, като в същото време са защитени и интересите на фиска. Предложението не води до намаляване на приходите в бюджета, тъй като и сега платеният данък при внос е с право на данъчен кредит. Според правителствените PR-експерти това ще стимулира развитието на производството и растежа като цяло. То действително би било стимулиращо, ако не се администрираше трудно и скъпо и ако нямаше съмнения, че ограниченият кръг от лица, които ще го ползват практически, е предварително известен. Или, както се казваше в известния в тоталитарното минало виц:”Аз знам и името на човека!” А заради популистката преференция - по-нисък данък в райони с висока безработица, се отменя възможността печалбата да се намалява с внесените задължителни осигуровки на новонаети лица, което според икономисти е далеч по-ефективен механизъм.
В областта на амортизационната политика е предвидено увеличение на годишните амортизационни норми за компютри и софтуер, транспортните средства, производственото оборудване и т.н. Това не е нищо друго, освен уловка за наивници. Ефектът от номиналното повишение на годишните амортизационни норми фактически се неутрализира от премахването на съществуващата сега възможност за ускорена амортизация.
Сред негативните промени е необходимо да се обърне специално внимание на връщането на разпоредбата лихвите да се признават при определени, крайно рестриктивни условия. Тя бе отменена миналата година, когато бе решено лихвите, които бизнесът плаща по банкови заеми, да се признават безусловно за разход. Сега правителството отново се връща към по-раншната практика единствено поради интересите на фиска.
Предложени са промени, свързани с преобразуването на счетоводния финансов резултат за данъчни цели, които са изцяло съобразени с националните и международни счетоводни стандарти. Международните счетоводни стандарти (МСС) стават задължителни за големите фирми от началото на следващата година, а по-малките могат да ги прилагат по желание. Въвеждат се обаче и редица мерки, чиято цел е специално да се неутрализира ефектът на международните счетоводни стандарти, при които размерът на облагаемата печалба се изчислява по различен начин и не е в полза на фиска. Например провизиите, които според счетоводния стандарт са разход, не се признават за данъчни нужди и на практика търговците, които поемат по-висок риск, ще плащат по-висок данък.
Като цяло пакетът от промени в данъчните закони предвижда намаляване на данъчните ставки и подобряване на условията за развитие на бизнеса, твърдят от финансовото министерство. Целите са да се гарантират постъпленията в бюджета и да се съкратят разходите за администриране на данъците.
От Българската търговско-промишлена палата (БТПП) обаче са категорични, че промените в данъчните закони за пореден път изглеждат като подчинени на краткосрочните бюджетни интереси, а не като част от някаква дългосрочна икономическа стратегия. Предлаганите изменения на данъчните закони не могат да се нарекат шокови, коментират от палатата. Според нея е очевидна тенденцията за общо, макар и не толкова значително намаляване на данъчната тежест и по-голяма конкретизация на действащите разпоредби с оглед тяхното еднакво тълкуване и прилагане. Нови данъчни облекчения почти няма, а там, където са замислени такива, те са обвързани с доста на брой условия. Има и отделни случаи на повишаване на данъците, някои от които логични, но други - неприемливи, смятат в БТПП.
И с данъци 2003 управляващите определено не изпълняват и част от заявените си в началото на тази година намерения за следващите три години. Така за пореден път е на ход до болка познатият данъчен сценарий - МВФ и Министерството на финансите договарят параметрите на бюджета, в т.ч. и данъчните закони, после Министерският съвет и парламентът ги гласуват с евентуални козметични промени. Що се отнася до най-засегнатите - данъкоплатците (бизнес и домакинства), до тях решенията се свеждат отново само за сведение и изпълнение.
Виолета СТОЕВА
stoeva@sof.bg
Отидете към основна версия
22 Октомври, 2002 00:00 1 499 0
Промените в данъци 2003 – много шум за нищо
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.