Отидете към основна версия

63 861 46

В този български град жилищата само ще поскъпват

  • бургас-
  • жилища-
  • цени

Факторите, които ще тласкат цените на имотите в Бургас

Снимка: М. Богданова ©

За първите 9 месеца скочиха с 10 %, има няколко съществени фактора, които ще вдигнат още повече продажната стойност на качествените жилища. Цените на имотите в Бургас, особено ново строителство, ще продължат да растат, категорични са брокери, строители и инвеститори. От началото на годината се регистрира отчетлив ръст с 10 %, до края се очаква да стане между 12 и 15 %, а голямото поскъпване тепърва предстои, предупредиха експертите.

Налице са няколко съществени фактора, които ще променят пазара през 2022 година.

Първият е драстичното покачване на строителните материали на световните борси. Предприемачи са категорични, че от 20 години подобна инфлация не е имало, посочва Флагман.бг. Регистрирани са скокове при основни суровини от над 150 % за последните 9 месеца, което е нечувано за сектора, работещ до този момент с устойчиви цени. Електроенергия, горива и възнаграждения също се повишават, което няма как да не се отрази и на крайната цена на жилищата.

„Буквално има клиенти, които правят оглед днес и след три седмици намират имота поскъпнал с няколко хиляди евро“, споделят брокери.

За Бургас вторият и много значим фактор е свързан с липсата на добри парцели за строителство. В урбанизираната територия на града хубави терени почти не са останали. Изгражданите в момента проекти пък са разпродадени „на зелено“ още преди месеци.

„Реални клиенти всеки ден се обаждат в офисите ни и търсят апартаменти в една от сградите ни, която наскоро се сдоби с АКТ 16. За съжаление няма какво да им предложим. Всичко се продаде. Търсенето е огромно, много по-голямо от предлагането, разпродаваме сградите още „на зелено“, категорични са от голяма бургаска фирма, която е успяла да се докаже през годините с безупречното си портфолио.

Все повече купувачи в последните години търсят качествено ново строителство, отчита се спад на интереса към старите жилища, каза от своя страна брокер от водеща бургаска агенция.

В това има известна логика, защото ремонтът на старо жилище – подмяна на ел. инсталацията, ВиК, дограма и шпакловки вдига цената драстично.

„Ако си купиш стар апартамент, все едно вземаш жилище на груб строеж. Купувачите се научиха да си правят сметка и да преценят кое е по-добро за тях. Дали да закупят ново жилище в модерна сграда, с нов асансьор, добри общи части, висококачествена дограма, топло и шумоизолация, или да вложат парите си в панелка. Още по-трагично е състоянието със сградите, строени около 2000-ата година в Бургас. Те са най-некачествените! Повечето от тях вече са в окаян вид, за тотален ремонт, а сградите обикновено нямат асансьор. Това са годините, в които се влагаха най-нискокачествените строителни материали“, коментира експерт в сферата на недвижимите имоти.

Третият значим фактор, заради който жилищата ще поскъпват, са нулевите лихви в банките и растящата инфлация. Все повече домакинства решават да инвестират спестяванията си в имоти, като най-стабилния инструмент. Апартаменти с добра локация и в хубава сграда са високоликвидни. Цената им расте постоянно, а при нужда от свежи средства бързо може да ги продадете, съветват финансови експерти.

Отчитат се няколко интересни тенденции, коментира брокер на недвижими имоти. Една от тях, например, е навлизането на все повече чужденци на местния пазар. Сред предпочитаните локации за тях е кв. Сарафово.

На север от старата урбанизирана зона, непосредствено край Ривиерата, се изградиха няколко невероятни комплекса. Става въпрос за луксозно строителство от висок клас, намиращо се в непосредствена близост до плажната ивица. В един от тези комплекси има собственици от 17 различни националности. Сред тях и немски клиенти, които до този момент трудно се доверяваха на български строители. Сега обаче виждат коренна промяна, което е изключителен атестат за целия бранш.

„След срива на руския пазар всички бяхме притеснени, но България има потенциал, който мнозина от нашите сънародници не могат да оценят. Разпродадохме един от комплексите си на чужденци и те са изключително доволни. Разширяваме значително присъствието и собственици станаха не само хора от бившия източен блок, както бе доскоро“, разкри пред Флагман.бг инвеститор със сериозни интереси в този пазарен сегмент – строителството на луксозни сгради край морето.

Брокери регистрират и друг сериозен пробив, който раздвижи сериозно пазара на недвижими имоти в Бургас – на българи, които живеят в чужбина. Те приемат града за привлекателно място, инвестират във ваканционен имот тук с надеждата един ден да дойдат и да живеят тук.

Сериозен е интересът и от малките градове около Бургас. Напоследък се отчита покачване на интереса на клиенти от Руенско и Айтос, които са работили в чужбина, събрали са спестявания и искат да купят жилища за децата си в Бургас.

Тези фактори повишават цената на жилищата. Реално в момента има по-голям интерес, отколкото предлагане. Пазарът е изключително динамичен и рядко се намират добри апартаменти.

На пръв поглед, много купувачи констатират, че има достатъчно обяви, но повечето от тях не са актуални. Некоректни брокери ги използват като примамка за клиенти.

Голямото търсене вдига цените и към момента дори в ж.к.“Меден рудник“ те са стигнали до 650-700 евро на кв.м., а само преди две години бяха около 400 евро на кв.м. В центъра, ж.к.“Братя Миладинови“ и ж.к.“Възраждане“ новото строителство е между 1200 и 1300 евро, по 1000 евро са апартаментите в ж.к.“Славейков“, 900 евро в ж.к. „Изгрев“, а около 1100 евро в ж.к.“Зорница“.

Въпреки повишените цени, Бургас изпреварва по ръст на продажбите Варна и Пловдив.

Финансови експерти се удивяват на данните, които изнася в различни периоди Националният статистически институт. Те, както се оказа, са силно подвеждащи заради объркана методика. Особено в новото строителство тенденциите се отчитат с година и половина закъснение. Статистиката работи с данни от Агенцията по вписвания, а там се декларират вече имоти, които са придобили АКТ 16 и са прехвърлени на купувача на базата на договор подписан между 18 и 24 месеца преди това.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 69 гласа.

Свързани новини