По време на бума на пазара преобладаващата част от купувачите на жилища придобиваха имотите с помощта на ипотечен заем, независимо от високите лихвени проценти. През последните години лихвените нива постепенно спадаха и към момента са около 7%. Прогнозите са, че до края на годината те ще останат без промяна, като по-ниски могат да бъдат само по някои промоции. „Ще продължим да виждаме подобрения, но с по-бавни темпове. За 2013 г. по-скоро епизодично, промоционални условия с по-ниски ГПР, но вече според мен сме стигнали най-ниските нива”, каза Румен Радушев, началник отдел „Жилищно кредитиране” в една от големите български банки, пред Дарик радио.
Според него, в момента на пазара има много добри предложения за жилищно кредитиране. По-добрите лихвени условия, стабилизирането на икономическата среда и въвеждането на данък върху лихвите по срочните депозити са сред основните причини за ръст в сключените сделки с недвижими имоти през последните месеци, е мнението на Радушев. „В момента лихвените нива за жилищно кредитиране в лева са на най-ниските си степени в сравнение дори с периодите преди кризата. За мен ще има промоции през годината, ще има интересни условия, но общо взето това са нивата, които можем да видим в обозримо бъдеще - около 6,5% като средна величина за кредит в лева”, допълни той.
Най-ниските лихвени процент са 2.7% и са в Швейцария и САЩ, сочат данни на Empruntis, Freddie Mac, Lowell Finance и Foros. Според същите източници, в България средният процент по ипотечни заеми е 7.5%. След нас, със 7%, е Турция. На трето място е Гърция с 6.7%. Изследване на Lowell Finance посочва, че в България процентът на финансиране е около 50%. В Гърция и Турция делът е същия като у нас.