Последните 20 години технологиите в областта на събирането на слънчева енергия и използването ѝ за битови цели напреднаха значително. Пътувайки все по-често виждаме „кацнали“ на покривите на къщи соларни панели, наред с вятърни перки разположени сред полетата.
През изминалата година над 440 гигавата възобновяема енергия са били произведени чрез соларни панели, сочат данните на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Тенденцията е този начин за производство на енергия да бъде максимално вплетен в градски условия. Единият от тези начини са соларните прозорци. Те представляват вграждане на прозрачни панели със слънчеви клетки в прозорци за улавяне на енергията, осигурена от светлинния спектър, като същевременно позволява на светлината да преминава през прозореца. Соларните прозорци са създадени на база слънчева клетка Grätzel или чувствителните към багрило слънчеви клетки (DSC). Изработена от полупроводник, тя е способна да генерира цикличен електрически ток чрез улавяне на светлина през органичен оцветител.
Предимствата на соларните прозорци са, че като размер те са напълно идентични със стандартните. Монтират се лесно, а също така могат да бъдат адаптирани към всички видове инфраструктура.
Не на последно място соларните прозорци имат висока степен на топло- и звукоизолационни свойства от стандартните прозорци.
Основната причина поради, която досега тези прозорци не се ползват масово е по-ниската ефективност в сравнение с конвенционалните слънчеви панели поради тяхната полупрозрачна природа, с коефициент на ефективност под 10% в сравнение със слънчевите панели, на който е средно около 20%. Добрата новина е, че се работи усилено по този проблем.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК