В самия край на делото срещу деветимата подсъдими от групата за отвличания “Наглите” се появиха сериозни съмнения за режисирани обиски на т. нар. "къщи на ужасите", където прокуратурата твърди, че обиняемите са държали похитените. При окончателни разпити, поемните лица, които са били на обиските в къщите, се оказаха изпратени от МВР.
Повод за това станаха показанията на няколко поемни лица, присъствали на въпросните претърсвания, призовани от съда след изричното настояване от страна на защитата. Оказа се, че става въпрос за две бивши курсантки в Академията на МВР, електротехник и чистачка в ГДБОП, както и за един надзирател от Перник.
Надзирател от Перник станал поемно лице при претърсването на дома в брезнишкото село Гоз. След това Мария Георгиева, наблюдавала обиска на къщата за отвлечени във Вакарел през 2009 г. Сега жената е назначена за разследващ полицай.
И тя, и надзирателят Сергей Сергеев дадоха показания, че всичко е минало по протокол, виждали всичко, което полицаите намирали, защото обиските се извършвали в тяхно присъствие.
Третото поемно лице е Петър Василев, който е свидетел на полицейското разследване на къща в Малинова долина, в която също са държани похитени. След като бил попитан как е станал поемно лице, човекът обяснил, че шефът му изпратил, защото бил избран. Василев е елтехник в ГДБОП.
След Василев в залата бе повикана Емилия Масалска, която, макар и чистачка, се оказа колежка на електротехника в службата за борба с организираната престъпност. Тя също не бе забелязала нещо съмнително в действията на полицията, като успя да си спомни, че при обиска е бил открит кичур коса от "момчето Румен", визирайки отвлечения син на правешкия бизнесмен Румен Гунински – Румен Гунински-младши.
Доказа се, че събраните свидетели при обиските са зависими от разследващите органи. Това е допълнителен бонус за защитниците, които лесно може оспорят като доказателство всички намерени улики– косми от жертви, клещи и др.
В Наказателния кодекс е записано, че “поемните лица се избират от органа, извършващ съответното действие по разследването, между лица, които нямат друго процесуално качество и не са заинтересовани от изхода на делото“.
Порочната практика да се избират свързани със силовото министерство свидетели се обяснява с факта, че хората отказват да стават поемни лица по много дела и най-вече срещу лица от организираната престъпност.
По принцип НПК задължава всеки да се отзове на поканата. Въпреки това, хората се страхуват, от разследването не ги заплашват със закона и гледат бързо да компенсират липсата на поемно лице. Това довело до абсурда да се привикват студенти от академията, помощен персонал в дирекциите и др.
Делото срещу Прокопи Прокопиев – Културиста, Ивайло Евтимов – Йожи, Даниел Димитров – Релето, Любомир Димитров – Гребеца, Павел Петков – Павката, Цветозар Славчев – Църо, Кирил Кирилов – Монтанския и братята Радослав и Митко Лебешковски продължава с разпит на още поемни лица, като се очаква в следващите заседания подсъдимите да дадат обяснения и да се премине към четене на пледоарии и присъда.