Традиционният ритуал по татуиране на ръцете на местното племе Пайван, част от културното наследство на Тайван, ще бъде представен по време на изложба в Националния музей в столицата Тайпе. Изложбата ще продължи до шести декември тази година.
Ще бъдат представени видео интервюта, снимки и различни скулптори, разкриващи тази и още много други племенни културни традиции, водещи началото си от южен Тайван. Посетителите ще имат възможността да се запознаят и с резултатите от дългогодишния труд на Чен Уен-шан, служител в музея на Пинтунг, който е документирал историите на пайванските старейшини. По негови думи по време на колониалния период (1895-1945) японците са полагали огромни усилия да преустановят практиката по татуиране на ръцете, но така и не успели.
„Тази традиция е успяла да се съхрани през годините, което само по себе си говори колко е важна тя за племенното население и е наша отговорност да продължаваме да я съхраняваме, ако искаме да съхраним и своята история и култура”, заяви Чен.
Той разказва още, че процесът на татуиране е бил много болезнен, тъй като се извършвал чрез въглен на прах от готварски тенджери и клонки от мандаринови дръвчета. На подлагащите се на този ритуал им е било забранено да плачат, а на бременните жени – да бъдат свидетели на извършването му. В същото време само момичетата от кралското семейство на племето или тези, които са се омъжили за племенен водач, можели да имат татуирани ръце.
Ръководителят на Местния културен парк на Тайван на свой ред допълни, че този ритуал има тенденции да оцелее и през 21 век: „Този нематериален културен актив се предава от поколение на поколение чрез устни разкази и днес един от вождовете е дал благословията си на четири жени от племето да татуират своите ръце. Това е стъпка напред и може да вдъхнови и други млади членове на племето да продължат традицията”.